مسجد ایا صوفیه

مسجد ایا صوفیه یک بنای تاریخی در استانبول است که در ابتدا در سال  537 تا 1204 بعنوان کلیسای جامع ارتدوکس یونانی، در سالهای 1204 تا 1261 بعنوان کلیسای جامع کاتولیک روم ، در سالهای 1261 تا 1453 بعنوان کلیسای جامع ارتدوکس یونانی ، در سالهای 1453 تا 1931 بعنوان مسجد امپریال و از سال 1935 تا کنون بعنوان موزه در نظر گرفته شده است.این بنای تاریخی بعنوان مظهر معماری بیزانس به ویژه برای گنبد عظیم آن شناخته می شود و در طول یک دوره 1000 ساله بعنوان بزرگترین کلیسای جامع جهان شناخته می شد.مسجد ایاصوفیه در حال حاضر با 3.3 میلیون بازدید در سال بیشترین و دومین بازدید کننده موزه در ترکیه را دارا می باشد.

کاخ توپکاپی

کاخ توپکاپی برای مدت 400 سال یکی از خوابگاه های سلاطین بود در طی سال های 1465 تا 1856، همچنین برای اقامت خانواده سلطنتی برای مناسبت های مختلف دولت و سرگرمی نیز استفاده می شد.و در حال حاضر بعنوان یک موزه و جاذبه مهم توریستی بکار می رود، همچنین آثار مهم و مقدس در جهان اسلام از جمله عبا و شمشیر حضرت محمد (ص) در این موزه نگهداری می شود. کاخ توپکاپی بعنوان میراث جهانی در سال 1985 دریونسکو ثبت شده است. این کاخ 4 حیاط اصلی و بسیاری ساختمان های کوچکتر را شامل می شود.

مسجد سلطان احمد

ابن مسجد یک بنای تاریخی است که بدلیل تزئین با کاشی های آب در دیوارهای داخلی آن به عنوان مسجد آبی شناخته می شود و جزء محبوب ترین مسجدها بشمار می آید. مسجد سلطان احمد دارای 5 گنبد اصلی،3 مناره و هشت گنبد ثانویه می باشد. که ساخت آن با برخی عناصر مسیحی روم شرقی و معماری اسلامی همراه بوده است.

آب انبار کلیسا

این مکان در قرن 6 در زمان امپراطوری روم شرقی ساخته شد به گفته برخی تاریخ نگاران از 7000 برده در ساخت این مکان استفاده شده و برای تصفیه آب برای کاخ بزرگ قسطنطنیه و ساختمان های دیگر و بعدها برای کاخ توپکاپی استفاده می شد.

 مسجد سلیمانیه

این مسجد در دوران عثمانی به دستور سلطان سلیمان ساخته شد که ساخت آن در سال 1550 شروع و در سال 1558 به پایان رسید. این بنا مخلوطی از عناصر اسلامی و بیزانس استف مناره های بلند و باریک با ساختمان های گنبدی شکل، این مسجد چندبار بر اثر آتش سوزی و زلزله تخریب شد و دوباره بازسازی شد.

موزه چوره

در اوایل قرن 5 بنا شد. کلیسای دوره بیزانس با نام (کلیسای مقدس) ، مسجد دوران عثمانی و موزه فعلی که در منطقه ادرینه کاپی استانبول واقع شده است.

قلعه پنبه

یک منظره طبیعی در استان دنیزلی در جنوب غربی ترکیه که دارای 17 چشمه آب گرم با مواد معدنی می باشد که دمایی حدود 35 درجه دارند که در اکثر طول سال آب و هوای معتدل دارد. در قرن 20 با ساختن هتل های در منطقه باعث آسیب شدیدی به محیط شدند که با دستور میراث فرهنگی هتل ها تخریب شدند و منطقه به صورت محیطی حفاظت شده برا گردشگری درآمد. این منطقه همچنین دارای مکشوفه های تاریخی و موزه های مختلف نیز است.

برج گالاتا

یک برج سنگی قرون وسطی که در نقطه اتصال شمال شاخ طلایی و تنگه بسفر در استانبول واقع شده است.این برج با 66.90 متر ارتفاع بلندترین سازه در شهر است که در ارتفاع 35 متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد. در طبقه فوقانی برج یک رستوران و کافه وجود دارد که نمای خیره کننده ای از استانبول و بسفر را به نمایش می گذارد .

بازار بزرگ

بازار بزرگ در منطقه فاتح استانبول یکی از بزرگترین و قدیمی ترین بازار در جهان است، 61 خیابان تحت پوشش و بیش از 3000 مغازه در بازار وجود دارد که بین 250.000 و 400.000 بازدید کننده در روز در سال 2014 را جذب کرده، و در میان جاذبه های گردشگری بیشترین بازدید جهان را در سال به خود اختصاص داده است.

شاخ طلایی

با نام هالیک نیز شناخته شده است، آبراه عمده شهری و ورودی اصلی بسفر که ب صورت مارپیچ است و در نقطه بوقی شکل خود به بسفر می پیوندد.این رودخانه 7.5 کیلومتر طول و 750 متر عرض دارد که عمیق ترین قسمت آن که در بسفر جریان دارد به 35 متر می رسد.از شمال غربی به جنوب شرقی رودخانه 5 پل وجو دارد که اولی آن پل هالیک است، دومین پل گالاتا است که الان از بین رفته و بعنوان یک فضای باز وجود دارد، پل سوم آتاترک است با نام مستعار آنکاپینی، پل چهارم متروپل و در آخر پل تجسم پنجم نام دارد.