تحصیل در بهترین دانشگاه‌های دنیا رویای بسیاری از دانشجویانی است که سال‌ها در این عرصه تلاش کرده‌اند. ایتالیا جزو کشورهایی است که بهترین دانشگاه‌های دنیا را دارد. این روزها تحصیل در ایتالیا به‌عنوان یک مقصد ایده‌آل برای دانشجویان مورد توجه قرار گرفته است. دانشجویان می‌توانند از طریق اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا در بهترین و معتبرترین دانشگاه‌های بین‌المللی به تحصیل بپردازند. شرایط تحصیل در ایتالیا در کنار سایر مزایای اقامت موقت در کشوری غنی باعث‌شده که دانشجویان در تصمیم خود برای مهاجرت تحصیلی به این کشور مصمم‌تر شوند.

سیم آخر به دانشجویانی که به‌دنبال اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا هستند، کمک می‌کند تا پروسه مهاجرتی خود را بدون دغدغه و نگرانی پشت‌سر بگذارند. با ما همراه باشید تا صفرتاصد این پروسه مهاجرتی را بررسی کنیم.

شرایط تحصیل در کشور ایتالیا

برای تحصیل در هر کشور قواعد و ضوابط خاصی تعریف شده است. مهم‌ترین فاکتورهایی که باید برای تحصیل در ایتالیا مورد بررسی قرار دهید، زبان تحصیل، مدارک تحصیل، پذیرش از دانشگاه، ویزای تحصیلی ایتالیا، هزینه تحصیل، آزمون ورودی و شرایط زندگی در مدت اقامت است. قبل از هر چیزی باید بادقت شرایط تحصیل در این کشور را بررسی کنید و با نحوه پذیرش از دانشگاه‌های آن آشنا شوید. دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در این کشور به ویزای تحصیلی احتیاج دارند. برخی از دوره‌های تحصیلی به زبان انگلیسی برگزار می‌شود؛ اما تسلط بر زبان ایتالیایی نیز برای دوره‌های خاصی لازم است. حتی دانشجویان برای شرکت در برخی از دوره‌های تحصیلی باید آزمون‌های ورودی تخصصی را پشت‌سر بگذارند.

نحوه پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا

برای درخواست پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا باید مراحل خاصی را پشت‌سر بگذارید. ابتدا باید دوره تحصیلی و دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید و اهداف تحصیلی خود را با شرایط دانشگاه مطابقت دهید. هر دانشگاه شرایط و مدارک خاصی را برای پذیرش درخواست می‌کند. برای همین لازم است که مدارک و شرایط آن را به‌صورت دقیق بررسی کنید. از این مدارک می‌توان مدرک تحصیلی دیپلم، رزومه، مدارک زبان مانند مدرک آیلتس یا تافل و ترجمه رسمی آن‌ها را نام برد.

دانشگاه‌هایی که امکان ثبت‌نام در آن‌ها وجود دارد، خدمات ثبت‌نام آنلاین را از طریق سایت رسمی خود ارائه می‌دهند. در برخی مواقع لازم است که هزینه ثبت‌نام دانشگاه را در زمان ثبت آنلاین پرداخت کنید. پس از آن باید مدارک خود را برای دانشگاه ارسال کنید و در صورت لزوم به آزمون و مصاحبه بپردازید. درصورتی‌که پذیرش شما با موفقیت انجام شود، باید مراحل اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا را پشت‌سر بگذارید.

هزینه تحصیل در ایتالیا

ممکن است راجع‌به تحصیل رایگان در این کشور چیزهایی شنیده باشید. اگرچه دولت ایتالیا فرصت‌هایی را برای دریافت بورسیه و تخفیف هزینه در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار می‌دهد، اما معمولا هزینه‌های تحصیل در این کشور به عهده دانشجو است. باید این نکته را نیز در نظر داشته باشید که ممکن است قوانین مربوط به تحصیل رایگان در ایتالیا مدام در طی زمان تغییر کند. دانشجویان می‌توانند از انواع بورسیه‌های تحصیلی در این کشور مانند ثبت‌نام زود هنگام، بورسیه استانی ایتالیا و بورسیه‌های دانشگاهی استفاده کنند.

بورسیه تحصیلی

با اخذ هر یک از بورسیه‌های تحصیلی می‌توانید به‌صورت رایگان در این کشور به تحصیل بپردازید؛ اما اخذ این بورسیه‌ها به رزومه تحصیلی قدرتمند نیاز دارد. بورسیه استانی ایتالیا و سایر بورسیه‌های تحصیلی در این کشور به دانشجویانی که از شایستگی علمی بالایی برخوردار هستند، اما شرایط مالی مناسبی ندارند، فرصت می‌دهد که ویزای تحصیلی ایتالیا را دریافت کنند. برای دریافت بورسیه باید ثبت‌نام و هزینه آن را پرداخت کنید. در این مسیر به مدارک خاصی مانند فیش حقوقی سرپرست دانشجو، سند ملکی یا اجاره‌نامه و ... نیاز دارید.

سایر هزینه‌های جاری

برای تحصیل در ایتالیا باید توانایی تامین هزینه‌های زندگی در این کشور، هزینه‌های بیمه درمانی، هزینه‌های اضافی در استفاده از خدمات دانشگاه‌ها، شهریه تحصیلی، هزینه‌های آموزش و تفریح و هزینه اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا را داشته باشید. برخی از هزینه‌ها مانند هزینه‌های مربوط به خدمات تفریحی یا آموزشی و ... با توجه به نیازمندی‌های شما متغیر است؛ اما تامین هزینه‌هایی که خدمات درمانی را پوشش می‌دهد، ضروری است. در حالت کلی هزینه‌های زندگی در مدت زمان اقامت تحصیلی در ایتالیا براساس سبک زندگی شما و منطقه‌ای که برای سکونت انتخاب می‌کنید، متفاوت است.

 

نحوه دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا

بعد از اینکه از دانشگاه مورد نظر نامه پذیرش را دریافت کردید، باید برای اخذ ویزا اقدام کنید. دانشجویان باید تا حداقل سه ماه قبل از شروع دوره تحصیلی برای ویزا درخواست داده باشند. ددلاین‌های پذیرش تحصیلی کشور براساس نوع دانشگاه، نوع دوره و حتی نوع ویزا متغیر است. ممکن است ددلاین‌ها طبق تغییرات ایجاد شده در سیاست‌های دانشگاه مورد نظر شما یا خود دولت ایتالیا تغییر کنند. اولین دوره تحصیلی در ایتالیا از سپتامبر آغاز می‌شود. ترم دوم تحصیلی نیز از ابتدای ماه فوریه است. با توجه به اینکه بازه زمانی خاصی برای پذیرش دانشگاه‌های ایتالیا تعریف شده است، باید در زمان اعلام‌شده مدارک خود را جهت اپلای ارسال کنید.

خدمات موسسه سیم آخر

این موسسه مهاجرتی بیش‌از ۲۰ سال سابقه ارائه خدمات مشاوره تحصیلی و اخذ ویزا دارد. شما می‌توانید برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا خدمات مشاوره تخصصی رایگان را از این آکادمی دریافت کنید. این موسسه در کنار شماست تا بتوانید بدون دغدغه مسیر اخذ پذیرش و ویزای ایتالیا را دریافت کنید. همچنین شما می‌توانید برای کسب نمره قبولی در آزمون‌های تخصصی در کلاس‌های فشرده سیم آخر شرکت کرده و سطح زبان خود را ارتقا دهید. برای دریافت مشاوره مهاجرتی رایگان می‌توانید از طریق تماس تلفنی یا به‌صورت آنلاین اقدام کنید. این موسسه مسیر مهاجرت به ایتالیا برای تحصیل را به‌صورت کامل توضیح می‌دهد و شما می‌توانید آگاهانه تصمیم بگیرید.

برای اینکه بتوانید پذیرش بهترین دانشگاه‌های این کشور را دریافت کنید و در شرایط ایده‌آلی به تحصیل در ایتالیا بپردازید، باید با تمام قوانین مربوط به مهاجرت تحصیلی آشنا شوید. موسسه سیم آخر یک موسسه خدماتی در پروسه مهاجرت است که صفرتاصد مسیر اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای ایتالیا را در اختیار شما قرار می‌دهد.