یکی از شهرهای جذاب ایران برای گردشگران داخلی و خارجی شهر یزد است. این شهر دیدنی‌های متنوع و بسیاری دارد. اما یکی از این مقصدهای جذاب، کویرهای این استان هستند. اگر برای پاییز امسال قصد تهیه بلیط هواپیما یزد و کویرگردی در یزد را دارید، با این مطلب از مجله گردشگری فلای تودی همراه باشید تا با کویرهای استان یزد آشنا شوید.

 

کویر؛ دنیای متفاوت طبیعی

قدم‌زدن در این فضاهای وسیع، تماشای شگفتی‌های شن‌های متحرک، شوره‌زارهای سوزان و خشک، آثار تاریخی، بناهای آجری رنگ با سبک‌های ساده و خشن، سایه‌های روستاهای پراکنده و همچنین کاروانسراهای قدیمی، از جذابیت‌های این استان زیبا است. در منطقه‌ی کویری یزد دومسیر می‌توان درنظر گرفت.

 

مسیر یزد بافق

این مسیر در امتداد  مسجد باستانی فهرج در حاشیه‌ی کویر ادامه دارد و تا محدوه‌ی بافق ادامه دارد. در مسیر جنگل‌های گز و پارک زیبای آهن شهر به وسعت بیش‌از 20 هکتار است که در انتهای این مسیر نمایان می‌شود.

 

مسیر دیگر؛ یزد_خنرق_ بیاضه

این مسیر تا خور بیابانک ادامه دارد. که در امتداد آن تپه‌های شنی گنبدی شکل، پوشیده از بوته‌های بیابانی قرار دارند. در سرتاسر مسیر کاروانسراهایی باستانی و زیبا با پنجره‌های قوسی شکل و معماری منحصربه‌فرد وجود دارد. از آن جمله می‌توان به قلعه نظامی بیاضه اشاره کرد که در کنار باغ‌های زیبای روستای خور_بیابانک قرار گرفته است. یکی دیگر از مکان‌های دیدنی، درخت زیتون باستانی است. قدمت این درخت به بیش‌از هزارسال می‌رسد.

 

انواع مناطق کویری استان یزد

مناطق کویری این استان به بخش‌های مختلفی تقسیم می‌شود. این بخش‌ها شامل موارد زیر هستند:

  • اردکان یا سیاه کوه که بین دو کوه هوش و در ارتفاع 1939 متری قرار دارد؛
  • کویر ابرکوه، ناحیه‌ای مدور در میان دو کوه که در مجاورت کویر طاقستان واقع شده است ؛
  • منطقه‌ی کویر درنجیر به وسعت بیش‌از 1500 کیلومتر مربع در شرق یزد واقع شده است ؛
  • صحرای هرات و مروسات تقریبا بیش‌از 500 کیلومتر مربع و تقریبا مرطوب است؛
  • بهشت آباد بین انار و رفسنجان در جهت شمال غربی به جنوب شرقی یزد واقع شده است؛
  • بهادران در جنوب شرقی مهریز و از جهت شمال غربی به جنوب شرقی کویرهای سقند حاجی آباد و زرین آباد می‌رسد‌.

 

تجربه یک روز هیجان‌انگیز در کویر

کویرگردی به خاطر شرایط خاص این مناطق، یکی از تفریح‌هایی است که بهتر است آن را با تور و همراه یک راهنمای تور حرفه‌ای تجربه کنید. بعد از تهیه بلیط یزد برای پیداکردن تورها و انتخاب بهترین تور برای خودتان می‌توانید به سایت جامع گردشگری یزد  مراجعه و کویر و تور مناسب را انتخاب کنید.

کویرنوردی

کاراکال، گربه‌سان جذاب کویری

کویر کاراکال که به نام یکی از قدیمی‌ترین اهالی‌اش، گربه‌سان خاص با گوش‌های نوک‌تیز، نام گذاری‌ شده، از محبوب‌ترین کویرهای یزد است. این کویر در فاصله کمی از شهر بافق یزد قرار دارد. از بافق تا این کویر 15 کیلومتر راه خواهید داشت. از ویژگی‌های این کویر مسیر آسفالت و داشتن کمپ کویری مطمئن است. در مسیر این کویر می‌توانید از خانه وحشی بافقی هم دیدن کنید. در این کویر می‌توانید شترسواری، گشت‌های جذاب سافاری، موتورسواری و شب‌ها جمع‌شدن دور آتش و گوش‌دادن به موسیقی زنده در حالی که به انبوه ستاره‌ها خیره شده‌اید را تجربه کنید. پس‌از گشت و گذار فراوان می‌توانید با میل‌کردن کباب صحرایی و چای ذغالی خستگی به در کنید و برای تفریح‌های جذاب روز بعد آماده شوید. اگر اولین بار است می‌خواهید کویرگردی کنید، کاراکال می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

 

کویر هفت سنگ، کویری در نزدیکی شهر

اگر تاریخ رفت و برگشت بلیط یزد مورد نظرتان، زمان زیادی برای گشتن اطراف استان به شما نمی‌دهد، می‌توانید این کویر را انتخاب کنید. هفت سنگ، با شهر یزد، تنها 12 کیلومتر فاصله دارد. این کویر کمپ‌های مختلف با هزینه‌های ورودی مختلفی دارد که به شما حق انتخاب می‌دهد. استفاده از تخت و آلاچیق‌ها رایگان است و می‌توانید زیپ‌لاین، سافاری و پاراگلاید را هم در این کویر تجربه کنید.

 

کویر ریگ زرین

این کویر که در نزدیکی شهر اردکان و روستای مغستان قرار دارد، به کویر مغستان نیز شناخته می‌شود. مسیر رسیدن به این کویر کمی سخت است و باید با ماشین و تیم حرفه‌ای به این کویر سفر کنید. بهتر است خوراک و وسایل مورد نیازتان را در مسیر از شهر اردکان تهیه کرده تا چند ساعتی در ریگ‌زارهای این کویر موتور و ماشین‌سواری کنید و لذت ببرید.

 

لوازم مورد نیاز برای یک سفر جادویی

اگر بلیط یزد خود را تهیه کرده‌اید و قصد دارید در سفرتان به یزد، کویرگردی را هم تجربه کنید، دقت شود که وسایل لازم برای این سفر را فراموش نکنید. از آن‌جایی که هوای کویر، در روز گرم و در شب‌ها بسیار سرد و پر سوز است، باید هم لباس مناسب روز و هم لباس مناسب شب همراهتان داشته باشید. همچنین بخشی از تفریح در یزد، غلت‌زدن در میان شن‌ها و خوابیدن روی ماسه‌ها برای دیدن ستاره‌ها است؛ ممکن است لباستان کثیف شود پس در یک کوله بزرگ جادار و مناسب، یک دست لباس اضافه برای صبح و شب همراهتان داشته باشید. همچنین برای قدم‌زدن در شن‌ها، باید کفش مناسبی داشته باشید، مانند کفش کوهنوردی یا کفش مخصوص ترکینگ. همراه داشتن آب، خوراکی‌های قندی و مغذی هم حتما لازم است. در این سفر قطعا عکس‌های متنوع و جذابی می‌توانید بگیرید پس دوربین عکاسی با باتری اضافه و پاوربانک برای گوشی تلفنتان رو فراموش نکنید. کلاه لبه‌دار آفتابی، کرم ضدآفتاب و ضدعفونی‌کننده نیز از ملزومات هر سفر کمپینگ خواهد بود.

یزد

سفری به سرزمین شن‌ها و ستاره‌ها با فلای تودی

اگر برای پاییز دنبال یک سفر جذاب و به‌یادماندنی هستید، کویرگردی در یزد انتخاب هیجان‌انگیز و متفاوتی خواهد بود. برای رفتن به هر کدام از کویرهای نامبرده، می‌توانید ابتدا به سایت فلای تودی مراجعه کنید، با مقایسه بین بهترین پروازها، پرواز مورد نظرتان را انتخاب کرده و بلیط یزد را تهیه کنید، سپس یکی از کویرها را انتخاب و بخش هیجان‌انگیز سفر خودتان را آغاز کنید. همچنین رزرو هتل های یزد را هم می‌توانید به راحتی از سایت فلای تودی انجام دهید. بلیط یزد را خریداری کرده و سفر خود را آغاز کنید.