گرجستان کشوری آسیایی اروپایی است که با مساحت 69900 کیلومتر مربع با جمعیتی حدود 4661401 نفر ( طبق سرشماری 2006 ) در منطقه قفقاز ما بین دریای خزر و دریای سیاه قرار گرفته است . دین غالب در گرجستان مسیحی ارتودوکس بوده و زبان رسمی آنها نیز گرجی می باشد . گرجستان که امروزه در تمام دنیا با نام Georgia به معنی کشاورزی شناخته شده است ، در قدیم با نام ایبریا خوانده می شده است . در دوره صفویان شرق گرجستان تحت فرمانروایی ایران و غرب آن تحت فرمانروایی عثمانی بوده است . نادر شاه افشار نیز به گرجستان حمله نموده و آقا محمد خان قاجار نیز جنگ خونینی را در آنجا به راه انداخت تا اینکه در سال 1783 گرجستان جزو قلمرو روسیه در آمد .پایتخت گرجستان تفلیس بوده و بین سایر شهر های مهم آن می توان از باتومی ، روستاوی ، کوتائیسی ، متسختا و ... نام برد . آب و هوای این کشور منحصر به فرد است و 4 فصل در عین واحد در آن رؤیت می شود ، چنانچه در مجاورت دریای سیاه هوای گرم و مرطوب را شاهد هستیم اما با نزدیکی به کوههای قفقاز سرما و بارندگی شدت افزایش می یابد .گردشگری از مهمترین ارکان کسب در آمد گرجستان است و هرساله پذیرای توریستهای بیشماری از سراسر دنیا می باشد . شهرهای مهم گردشگری آن تفلیس و باتومی می باشند .

جاذبه های گردشگری تور گرجستان:

        1 بلوار باتومی Batumi Boulevard

امکان ندارد به باتومی سفر کنید و لذت پیاده روی در بلوار باتومی را از دست بدهید ، پارکی که به طول 6 کیلومتر ( با اتصال مسیر قدیم و جدید ) در امتداد خط ساحلی قرار گرفته است و به زیبایی تمام با انواع پوششهای گیاهی ، گذرگاهها ، فواره ها ، کافه ها ، بارهای ساحلی و سایر جاذبه های دیدنی طراحی شده است . ساحل در عین سنگی بودن بسیار زیباست . در شمال شرقی بلوار شما چرخ و فلک ، برج الفبا و مجسمه علی و نینو را میتوانید بیابید و در قسمت جنوبی برج باتومی به چشم میخورد .

 

boulvar

 

        2  پارک دلفینها باتومی  dolphinarium

پارک دلفینها در سال 1975 افتتاح گردید و در آنزمان اولین دلفیناریوم در زمان اتحاد جماهیر شوروی سابق به شمار می آمد . فضایی زیبا با گنجایش 795 تماشاگر و امکانات ویژه جهت جابجایی افراد ناتوان ، که در آن دلفینهای آموزش دیده تحت نظر مربی خود به نمایش انواع حرکات جذاب مانند رقص ، بازی با توپ و حلقه و ... می پردازند . ساعات نمایش همه روزه بجز دوشنبه ها از ساعت 2 ظهر تا 7 عصر می باشد .

 

dolphinarium

 

        3  باغ گیاهشناسی باتومی Botanical Garden Of Batumi

پارکهای مرتفع و پست و ساحلی مسیر اصلی باغ است . در حال حاضر باغ از 9 منطقه با پوششهای گیاهی متفاوت تشکیل شده است : گرمسیری قفقازی ، شرق آسیا ، نیوزلند ، آمریکای جنوبی ، هیمالیا ، مکزیک ، استرالیا و مدیترانه . باغ گیاهشناسی باتومی در 10 کیلومتری شمال بندر قرار گرفته است و گونه های گیاهی متعددی در آن به چشم میخورد که 104 تای آن مختص قفقاز می باشد . در مقایسه با باغ گیاهشناسی تفلیس ، باغ باتومی بسیار وسیع تر می باشد . پیشنهاد ما به شما این است که گشت خود را از مرتفع ترین قسمت باغ شروع نموده و در نهایت به بخش زیبای ساحلی برسید . همه روزه 9 صبح تا 8 عصر باز می باشد .

 

garden

 

        4  تله کابین آرگو Argo Cable Car

مکان تفریحی آرگو جاذبه دیدنی زیبایی است که در کوههای آنورا تفلیس با ارتفاع 250 متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است . مجموعه آرگو چشم انداز منحصر به فردی از شهر باتومی ، دریای سیاه و کوههای احاطه کننده آن را در برابر دیدگان شما قرار می دهد . این مرکز تفریحی شامل انواع رستورانها ، کافه ها ، فروشگاهها و ... می باشد . تراس لژ سلطنتی قسمت اصلی ساختمان مجموعه را تشکیل میدهد که منظره زیبایی از شهر و تپه های اطراف آن را به معرض نمایش می گذارد . تله کابین آرگو عمده ترین راه ارتباطی مجموعه با شهر است که بازدیدکنندگان جهت بازگشت به باتومی و در عین حال لذت بردن از مناظر پانورامیک شهر در طول مسیر از آن استفاده می نمایند .تله کابین آرگو توسط کمپانی اتریشی طراحی و ساخته شده است که طول مسیر آن 2586 متر بوده و مدت زمان سفر با آن 10 دقیقه می باشد . همه روزه از 10 صبح تا 10 شب باز می باشد .

 

cablecar2

 

        5 میدان اروپا باتومی Europe Square

در مجاورت ساختمان دولتی جمهوری خودمختار آجارستان قرار گرفته و دربرگیرنده یک پارک کوچک ، ساعت نجوم باتومی و فواره های نپتون  می باشد . ساختمانهایی به سبک معماری اروپای شرقی میدان را احاطه کرده اند . بهترین زمان بازدید صبح زود یا بعد از ظهر نزدیک غروب آفتاب است .

 

europesquare

 

        6 تندیس مدیا باتومی Medea Monument

تندیس مدیا در وسط میدان اروپا قرار گرفته و نماد زنیست که گرجستان را به اروپا نزدیک می سازد چرا که این فرد که از شاهزاده های گرجی بوده است در کل دنیا از جهت پزشکی و خلق اساطیر مختلف شناخته شده می باشد . ساخت این تندیس هزینه ای بالغ بر 1 میلیون لاری برای شهرداری باتومی در بر داشته است .

 

medea

 

        7 میدان پیازا باتومی Piazza Square

یکی از زیباترین میادین در باتومی بوده و همانطور که از نامش پیداست میدانی ایتالیایی و نامتجانس با گرجستان است .  مساحت آن 5700 متر مربع بوده و توسط مجموعه پیازا احاطه گردیده است که شامل یک هتل ، دو رستوران و یک کافه می باشد . معماری آن بخاطر کاربرد موزاییک و شیشه شناخته شده است و موسیقی زنده هر روزه در کافه لابریوچه اجرا می گردد و خود میدان نیز معمولا پذیرای موزیسینهایی از سراسر دنیاست که از باتومی بازدید می نمایند .

 

piazza2

 

        8  تندیس علی و نینو باتومی  Monument Ali & Nino

مجسمه ای آهنی از یک زن و مرد که تداعی کننده رومئو و جولیت و عشق افسانه ای آنها می باشند . دو شخصیتی که داستان عشق آنها بسیار غم انگیز است و تماشای تندیس آنها حس رمانتیکی را به انسان القا می سازد . این تندیس که در ساحل دریای سیاه قرار دارد ، در شب بسیار زیباتر به نظر می آید .

 

monument-ali-and-nino

 

        9  پارک معجزه باتومی  Miracle Park

پارک معجزه مکانی کاملا متفاوت و تاثیرگذار در مرکز شهر  باتومی با ساختمانهایی با معماری مدرن می باشد که به بلوار باتومی متصل می شود .هتل رادیسون بلو ، مرکز تجارت باتومی ، برج الفبا و فانوس دریایی باتومی دقیقا در این پارک قرار گرفته اند . همچنین چند متر آنورتر میتوان برج فواره ها ( Chacha tower ) را مشاهده نمود .  کنسرتها و فستیوالهای متعددی در این پارک برگزار می گردد .

 

miraclepark2

 

        10 برج الفبا باتومی Alphabetic Tower

بنایی با ارتفاع 130 متر که در شمال شرقی بلوار باتومی واقع شده است و بدلیل سابقه تاریخی آن منحصر به فرد است . مردم گرجستان معمولا عشق خود را به این نماد هویتی زیبای گرجی ابراز می دارند . بنای 130 متری از جنس آهن که در آن 33 حرف الفبای گرجی بگونه ای قرار گرفته اند که تداعی کننده DNA سلولی می باشد .

 

alphabetictower

 

        11 کلیسای جامع مادر مقدس باتومی Holy Mother Virgins Nativity Cathedral

این کلیسای زیبا از سال 1898 تا 1903 برای کاتولیکهای رومی ساخته شده است اما امروزه کاملا ظاهری ارتودوکسی به خود گرفته است . این کلیسای زیبا که در خیابان باراتاشویلی قرار دارد باشکوه ترین کلیسای باتومی می باشد که معماری بیرونی و درونی آن بسیار زیباست . این بنا که به سبک گوتیک ساخته شده است دارای دو برج دوقلوی بلند و پنجره های شیشه ای رنگیست . در ورودی آن دومجسمه از پیامبران به چشم میخورد و درون آن تعداد کمی از نقاشیهای دیواری که توسط کاتولیکها کشیده شده اند جلوه نمایی می کند . پارک شهر در مجاورت این کلیسای زیبا وجود دارد اما از سوی دیگر تعداد زیادی از افراد بی خانمان نیز در آنجا به تکدی گری مشغولند .

 

holy-mother-virgins-nativity

 

        12 پل ماخونتستی Bridge Mahunetseti

پل سنگی بسیا زیبا که در فاصله 40 دقیقه رانندگی از مرکز شهر در حومه قرار گرفته است . این پل زیبا همچنین به یاد پادشاه تامار ، پل تامار نامیده می شود که بر فراز رودخانه Besletkaقرار گرفته است . این پل در قرن دوازدهم با استفاده از سنگهای آتشفشانی ساخته شده و امروزه نیز توسط مردم مورد استفاده قرار می گیرد .

 

bridge

 

 

        13 پارک آبی باتومی Aquapark

پارک آبی باتومی در 3 کیلومتری مرکز شهر قرار گرفته و شامل 4 استخر در اندازه های مختلف و کافه های متعدد می باشد که در طول تابستان پذیرای مسافران می باشد . برنامه های نمایشی تفریحی متعددی نیز هر هفته در مرکز تفریحی برگزار می گردد . این پارک آبی همانند سایر پارکهای آبی سرسره های آبی متعددی جهت بازی و سرگرمی دارد .

 

aquapark-batumi-europark-46-INFOBATUMI

 

        14 آکواریوم باتومی Aquarium

آکواریوم باتومی در سال 1966 ساخته شده و شامل 100 گونه مختلف از ماهیان دریای سیاه ، ماهیان آب شیرین گرجستان و ماهیان زینتی می باشد . در طراحی ساختمان این آکواریوم از سنگریزه های ساحل باتومی الهام گرفته شده  و در حقیقت نمای بیرونی این سازه چهار سنگ بزرگ است که در داخل هرکدام از آنها گونه های خاصی از آبزیان به نمایش گذارده شده اند . این سازه زیبا در بندر باتومی واقع شده و هم از دریا و هم از خشکی قابل رؤیت است . این مجموعه از ساعت 10 صبح تا 7 عصر باز می باشد .

 

aquarium

 

        15 موزه باستان شناسی باتومی Batumi Archaelogical Museum

موزه باستان شناسی باتومی از قدیمی ترین موزه های باتومی به شمار می رود که در سال 1994 افتتاح گردیده است . این موزه شامل مجموعه ای از تندیسهای مادی فرهنگهای مختلف می باشد که 22800 قلم می باشد که در حفاریهای قلمرو آجارا یافت شده است . علارغم اقلام بسیار زیادی که در این موزه نگهداری می گردد ساختمان آن بسیار کوچک و شامل دو طبقه می باشد . در طبقه همکف اقلام مربوط به دوران باستان و اوایل و اواخر قرون وسطی نگهداری می شود . موزه باستان شناسی باتومی در خیابان چاوچاوادزه قرار گرفته و همه روزه به جز دوشنبه ها از ساعت 10 صبح تا 6 عصر باز می باشد.

 

museum

 

        16 موزه هنرهای زیبای آجارا Adjara Arts Museum

موزه ای از هنرهای گرجستانی شامل آثاری از پیروسمانی و آخولدیانی و نقاشیهای روسی و اروپایی مربوط به سده 19م و 20 م می باشد .. ساختمان دوطبقه و کوچک موزه در خیابان گورگیلادزه واقع شده و از سه شنبه تا شنبه از ساعت 11 صبح تا 6 بعداز ظهر باز می باشد.

 

 

        17 پارک 6 می 6 May park

پارک بزرگی جنب هتل هیلتون که دریاچه زیبایی در آن قرار دارد . مناسب ترین مکان جهت استراحت و رفع خستگی و بازسازی روحی می باشد . دلفیناریوم ، باغ وحش و فواره های سنگی نیز در این پارک قرار گرفته اند .

 

6maypark

 

 

        18 ستونها باتومی colonnades

در قسمت شرقی پارک شهر قرار گرفته و مجموعه ای از ستونهای سفید رنگ است که نوعی دروازه را شکل میدهند . در قسمت مرکزی آن مجسمه یک زن هوانورد است که ماکت هواپیمایی را در هوا به دور از دستان پسربچه ای که سعی در گرفتن آن دارد حمل میکند . این مجموعه در ابتدا بعنوان دروازه ای جهت ورود به ساحل ساخته شد اما در طول 80 سال گذشته با عقب نشینی دریا بسیار دورتر از آب قرار گرفت . ستونهای مشابهی نیز بعنوان دروازه ورود به پارک 6 می ساخته شده است . ایده ساخت این ستونها توسط دکتری به نام ایوان مچدیدزه از آنچه که در سفر به ایتالیا رؤیت کرده بود گرفته شده است .

 

colon

 

        آداب ورسوم مردمان خونگرم گرجستان:

یکی از ویژگیهای فرهنگ گرجستان رقصهای آنها می باشد که هر کدام بیانگر منطقه ای است که آن رقص در آنجا مرسوم است لباسها و پوششهای متفاوت هر رقص بهمراه حرکات موزون خاص آن بیانگر هنر و تاریخ مربوط به آن منطقه می باشد که اثری شگرف بر روی ببینده می گذارد . بعضی ازآنها عبارتند از : رقص کارتولی ( یادآور مراسم عروسی ) ، رقص جیرانی ( شکار گوزن جادویی ) ، رقص خورومی ( رقص جنگی از ناحیه آجارا ) ، رقص آچارولی ( رقصی با نشاط از منطقه آچارا ) ، رقص بارتسا ( رقصی با گامهای تند و ریتم سریع مربوط به ناحیه گوریا ) ، رقص فاریگولی (مربوط به کوهستانهای شمالی گرجستان که فقط توسط مردان اجرا می شود و نشاندهنده استقامت و تحمل مردان کوهستان است ) و ...ازدواج در گرجستان به شیوه ای که در ایران میبینیم اتفاق نمیفتد و زوجهای جوان پس از برگزاری مراسم مذهبی ازدواج زندگی خود را آغاز می نمایند و عقدنامه محضری وجود ندارد چون بر اساس این اصل ازدواج می کنند که عشق آنها ابدی است و جدایی وجود ندارد . اما بهردلیلی اگر مجبور به جدایی شدند در زمان طلاق برای تقسیم مال و اموال به محضر مراجعه کرده و سند محضری می گیرند .با توجه به اینکه غالبا مسیحی هستند همانند تمام مسیحیان در جشن سال نو به یکدیگر کادو می دهند لزوما این کادوها گران قیمت نیستند . فقط نکته حائز اهمیت این است که اگر هدیه گل باشد باید حتما تعداد آن فرد باشد چرا که تعداد زوج در مراسم ترحیم کاربرد دارد .همانند فرهنگ ایرانی که احترام به بزرگتر در آن جایگاه بخصوصی دارد در گرجستان نیز همین اصل حکم فرماست و همیشه در آشناییها ابتدا افراد مسن تر به هم معرفی می گردند و آنها هستند که معمولا تصمیمات اساسی را در خانواده می گیرند .مردم گرجستان غذای خود را بسیار با حوصله و آرام و در عین لذت بردن در کنار افراد خانواده میل می نمایند ( همان چیزیکه در اسلام بارها به آن سفارش شده است ) . اما نکته مهم این است که نباید غذا در بشقابتان باقی بماند ( این یک سنت است همانند قواعد خاصی که برای نوشیدن چای در ایران وجود دارد )

        سوغات تور گرجستان:

پیاله های که از شاخ حیوانات ساخته شده و معمولا لبه آنها از جنس نقره و آهن می باشند که Kantsi نام دارند ، چاقوهای دست ساز ، کلاههای پشمی بزرگ به نام Papakhi ، البسه و نوشیدنیهای گرجی . بعلاوه اینها عتیقه جات و خرده ریزها نیز ارزان و جذاب هستند . انواع ظروف رنگ آمیزی شده که در بوتیک هنرهای دستی تفلیس یافت می شود ، خرده ریزهای متفاوتی که در بازار دست فروشان تفلیس موجود است و یا جواهرات و موزاییکها و سرامیکها و میناکاریهایی که در مغازه پوکانی تفلیس ارائه می شوند . انواع فرشها و قالیچه های قدیمی و جدید گرجی نیز جزئی از سوغات گرجستان به شمار می آیند .غذاهای گرجی مخصوص است اما کمی هم تحت تاثیر غذاهای اروپایی و آسیای میانه قرار گرفته است اگر علاقمند به گرجستان میباشید  تور باتومی و تورگرجستان و تورتفلیس را از دست ندهید.

مشاهده تمامی تورهای گرجستان از لینک روبرو   ......>>>  تور گرجستان