سوئیس کشوری کوچک و کاملا محصور در خشکی است که از هر طرف با چهار کشور بسیار بزرگتر هم مرز است: آلمان در شمال، ایتالیا در جنوب، اتریش در شرق، و فرانسه در غرب. به ‌طور کلی این کشور به آلمانی، ایتالیایی، رومانو و فرانسوی صحبت می ‌کند که همگی به دلیل سفرهای زیاد و تعدد تور سوئیس فرانسه به این کشور، به زبان ‌های ملی آن تبدیل شده اند. در نتیجه به دلیل تأثیرات و فرهنگ ‌های بسیار متفاوتی که از اطراف به این کشور وارد می شود، مخزنی بزرگ و غنی از فرهنگ ها در این کشور به وجود آمده است. اما در این مطلب به جای پرداختن به این فرهنگ ها قصد داریم به شکلات های معروف و خوشمزه سوئیسی و دلیل معروفیت آن ها بپردازیم. با ما همراه شوید.

تولید شکلات؛ یک سنت طولانی در سوئیس

مطمئنا، شکلات بسیار خوشمزه است، اما تولید کننده شکلات بودن یک چیز دیگر است. سوئیس محصور در خشکی است و از جنگل های بارانی فاصله دارد. برخلاف سایر کشورهای اروپایی مانند ایتالیا و بلژیک، سوئیس هیچ پیوند استعماری با کشورهای تولیدکننده کاکائو یا شکر ندارد. با این حال سوئیس یک تاریخ طولانی در زمینه شکلات دارد که به اوایل قرن نوزدهم باز می گردد.

برخی، مانند Alpenwild، این نظریه را مطرح می‌ کنند که عواملی مانند ازدواج‌ های سلطنتی استراتژیک و مسیرهای تجاری مطلوب، سرانجام شکلات را به اروپای مرکزی آوردند. به هر حال، شکلاتی که در قرن نوزدهم رایج بود احتمالا برای کام امروزی بسیار کمتر قابل ستایش است.

شکلات سوئیسی برای اولین بار به صورت مایع توسط داروسازان فروخته شد تا به عنوان یک نوشیدنی گرم و دارویی مصرف شود. اما با نوشیدنی معروف سوئیسی تفاوت زیادی داشت! سوئیس میس از نوشیدنی های شکلاتی سوئیسی الهام گرفته شده است و توسط چارلز سانا در ایالات متحده ساخته شد. با شکوفا شدن قرن بیستم، تغییرات هیجان انگیز زیادی در سوئیس، به ویژه در اطراف دریاچه ژنو اتفاق افتاد که شکلات امروزی سوئیس را به وجود آورد.

شکلات سوئیسی چیست؟

در قرن نوزدهم، شکلات به معنای واقعی کلمه جامد شده بود! شکلات سوئیسی به معجون سوئیسی قابل تعریف خودش تبدیل شد. اما این سوال پیش می ‌آید که دقیقا چه چیزی شکلات سوئیسی را تعریف می‌ کند؟

اول از همه، شکلات سوئیسی در سوئیس ساخته می شود! البته کاکائو و شکری که برای شکلات سوئیسی استفاده می شود باید وارداتی باشد، اما خود شکلات همیشه در داخل تولید می شود. در واقع، همان طور که توسط واتر بریج توضیح داده شده است، از نظر قانونی، نمی توان آن را شکلات سوئیسی نامید مگر اینکه در آنجا تولید شود.

شکلات سوئیسی به عنوان یک شکلات خامه ای خاص تعریف می شود زیرا معمولا نسبت شیر ​​به کاکائو بسیار بالاتر از شکلات های منطقه اطراف است. اکثریت قریب به اتفاق شکلات سوئیسی، شکلات شیری است. در واقع، بر اساس گزارش مرکز ارتقای واردات برای کشورهای در حال توسعه (CBI)، شکلات تلخ تنها 35 درصد از صنعت چند میلیاردی شکلات سوئیس را تشکیل می دهد. همان گزارش اشاره کرد که شکلات سوئیسی در درجه اول یک کالای لوکس گران قیمت محسوب می شود. به تمام معنا، شکلات سوئیسی یک خوراکی لوکس است.

6 دلیل محبوبیت شکلات های سوئیسی

اگر با طعم شکلات های سوئیسی آشنایی داشته باشید احتمالا در حال خواندن این مطلب طعمی خامه‌ ای، فوق ‌العاده شیرین و غلیظ و در عین حال منعطف که در حین برخورد به زبان ذوب می شود در ذهنتان تلقی شده است. اما اگر آن را نچشیده باشید احتمالا می گویید این طعم در شکلات های بسیاری وجود دارد. اصلا هویت شکلات همین است! اما چه چیز شکلات های سوئیسی را تا این حد در کل دنیا منحصر به فرد و معروف کرده است؟ در ادامه 6 دلیل اصلی محبوبیت شکلات های سوییسی را بررسی کرده ایم:

1)کشوری پیشگام در شکلات

سوئیس یکی از اولین کشورهایی است که به لطف تعدادی از پیشگامان، شکلات تولید کرده است. در سال 1819، فرانسوا-لوئیس کالر یک مرکز تولید مکانیزه در کورسیه سور-ویوی بالای دریاچه ژنو افتتاح کرد. در سال 1826، نوبت به فیلیپ سوچارد رسید که یک کارخانه شکلات سازی در سریر، در کانتون نوشاتل راه اندازی کند. تعداد شکلات‌ ها تا پایان قرن نوزدهم افزایش یافت که نه تنها باعث محبوبیت شکلات در سوئیس شد، بلکه به توسعه دانش در این زمینه نیز کمک شایانی کرد.

2)شکلات شیری: ترکیبی برنده

در سال 1875، دانیل پیتر به ترکیب شیر با شکلات فکر کرد. پس از تلاش‌ های متعدد در کارخانه Vevey، او ترکیب کاملی را کشف کرد که به سرعت به موفقیت بزرگی تبدیل شد و سوئیس را برای همیشه به شکلات پیوند داد.

3)تکنیک سال 1879 و ذوب شدن شکلات روی زبان

بافت شکلات سوئیسی دارای عنصر دیگری است که موفقیت آن را تضمین می کند. خاصیت صاف و خامه‌ ای آن نتیجه روشی نوآورانه به نام "کنچینگ" است که محصول را یکدست می‌ کند و به ایجاد طعم کمک می‌ کند. ما باید از رودولف لینت برای روشی که برای ایجاد اولین شکلات ذوب شده در دهان از آن استفاده کرد از او تشکر کنیم. او این فرآیند را در سال 1879، زمانی که یک شرکت تولیدی را در برن اداره می کرد، کشف کرد.

4)یک صنعت خلاق که همیشه به دنبال نوآوری است

صنعت شکلات سوئیس بر اساس سنت بنا شده است اما همیشه به دنبال ایجاد زمینه های جدید است. این یکی از رازهای موفقیت آن است. دستورالعمل ها و تکنیک های جدید به طور منظم توسعه می یابد و اغلب تغییرات کوچکی را  همراه دارد که فرآیند تولید را بهبود می بخشند. دانشمندان همچنین نقش خود را در جستجوی روش‌ های جدید ایفا می ‌کنند و یافته ‌های خود را با صنعت به اشتراک می ‌گذارند.

5)استاندارد بالای کیفیت

محصولات سوئیسی به طور کلی به دلیل کیفیت خود مشهور هستند و شکلات نیز از این قاعده مستثنی نیست. در واقع، این کیفیت نه تنها در مواد اولیه انتخاب شده منعکس می شود، بلکه با تخصص در این بخش نیز مرتبط است. به گفته Choco suisse، شکلات با کیفیت باید روی زبان ذوب شود بدون اینکه سفت شود یا احساس شنی در دهان باقی بماند. یک فرد باید بتواند طعم خوش و لطیف شکلات را بدون هیچ گونه تلاشی مزمزه کند.

6)مردم سوئیس، مصرف کننده های مشتاق شکلات!

سوئیسی ها متخصص هستند و برای حمایت از صنعت ملی خود نیازی به تشویق ندارند. با مصرف سرانه سالانه بین 11 تا 12 کیلو، مردم سوئیس در میان برترین دوستداران شکلات در جهان قرار دارند. سوئیس در اواخر قرن نوزدهم دو اختراع در حال تغییر صنعت را انجام داد که آنها را به قدرتی در ساخت شکلات و مهارت های شکلات سازی تبدیل کرد.

در پایان

هرساله افراد بسیاری به این کشور سفر می کنند تا علاوه بر لذت بردن از طبیعت و زیبایی های این کشور حداقل یک بار در زندگی خود طعم خوش شکلات های سوئیسی را تجربه کنند. تور سوئیس فرانسه یکی از محبوب ترین و پرطرفدارترین تورهای گردشگران است که هر ساله بسیاری از افراد آن را برای تفریحات خود انتخاب می کنند. سام سیر ارائه دهنده بهترین تورهای گردشگری و تفریحی برای گذراندن بهترین لحظات شما در دیگر کشورها با شما همراه خواهد بود.