راهنمای سفر به آذربایجان : بزرگ ترین کشور در منطقه قفقاز که در قسمت شمل غربی آسیا، گذرگاه اروپا و از همه مهم تر در کنار دریای خزر قرار دارد، آذربایجان است. آذربایجان یکی از زیباترین کشورهای همسایه ایران بوده که از راه مرز آبی به سمت ترکمنستان و قزاقستان راه دارد. دیگر کشورهای همسایه آذریجان ارمنستان، ترکیه، گرجستان و روسیه می باشند. پایتخت این کشور بزرگ باکو بوده و زبان دوم مردمانش روسی می باشد. آذربایجان زادگاه مردان بزرگ تاریخی است. این کشور نیز مثل دیگر کشورهای همسایه ایران مثل ترکیه، مورد استقبال بسیاری از توریست ها و گردشگران ایرانی قرار گرفته است. توریست ها و گردشگران تور باکو میتوانند با استفاده از این مقاله، راهنمای خود در سفر باشند.

راهنمای سفر به آذربایجان

پایتخت آذربایجان، باکو

بزرگترین شهر، بزرگترین بندر و پایتخت آذربایجان، شهر ساحلی باکو است. این شهر در قسمت غربی دریای خزر بوده و یکی از نفت خیزترین مناطق دنیاست. علاوه بر اینها باکو پرجمعیت ترین شهر در قفقاز می باشد. این شهر به خاطر داشتن پارک های ساحلی بسیار، سالن های تئاتر و اپرا، برگزاری برنامه های مختلفی مثل موسیقی، تئاتر و ... به شهری جذاب و دیدنی و تبدیل شده است. باکو قسمت قدیمی هم داشته که به عنوان میراث فرهنگی جهانی به ثبت رسیده است.

پایتخت آذربایجان، باکو

آب و هوای آذربایجان

آذربایجان با داشتن یازده منطقه، دارای نه شرایط آب و هوایی مختلف است اما بیشتر مناطق آن آب و هوایی معتدل دارد. دمای هوا در این کشور به طور میانگین حدودا 14 تا 15 درجه سانتی گراد می باشد. وجود کوه های قفقاز از ورود هوای سرد از طرف روسیه در زمستان جلوگیری کرده و همینطور در تابستانی باعث عدم خشکی و گرمی کشور می شود. باکو بهترین شرایط آب و هوایی در آذربایجان را داراست. این شهر در زمستان ها بسیار سرد و در تابستان ها بسیار گرم می باشد. بهترین زمان برای سفر توریست ها و گردشگران تور ارزان باکو، میتواند فصل بهار باشد.

آب و هوای آذربایجان

جاذبه های گردشگری آذربایجان

آذربایجان یک کشور بسیار زیبا و خوش آب و هواست. این کشور تاریخ دیرینه ای داشته و پر است از جاذبه های گردشگری طبیعی، تاریخی، مدرن و ... که در ادامه محبوب ترین آن ها را برای شما معرفی می کنیم :

ایچری شهر

در ابتدا، درباره قسمت قدیمی شهر باکو توضیح کوچکی داده شد. این قسمت که به آن ایچری می گویند بافت قدیم شهر باکو بوده که البته با نام ارگ نیز شناخته می شود. قدمت ایچری به زمان قرن بین یازدهم تا نوزدهم میلادی برمیگردد. ایچری شهری فرهنگی و بوده و مملو از تمدن های مختلفی مثل ساسانی، ایرانی، عربی، روسی، عثمانی، شیروانی و زرتشتی بوده است. این جاذبه دیدنی در قسمت شمال غربی خلیج باکو قرار داشته و دارای 23 محله، دو کاروانسرا، سه چشمه، میدان بازار و ... می باشد. یکی از جذاب ترین قسمت های این بافت قدیمی برای توریست ها و گردشگران تور لحظه آخری باکو، قلعه دختر است.

ایچری شهر

بلوار باکو

یکی از محبوب ترین مکان هایی که هرگز نباید آن را از دست داد، پیاده روی در بلوار باکو است. این خیابان در امتداد دریای خزر کشیده شده و دور تا دور خود کافه، رستوران و مراکز خرید بسیاری دارد. در کنار این بلوار، پارکی با وسعت سه کیلومتر در سواحل جنوبی دریای خزر تا میدان آزادی قرار داشته که به آن پارک بلوار باکو می گویند. در سفر خود به باکو، بازدید از این بلوار را از دست ندهید.

بلوار باکو

مرکز فرهنگی حیدر علی اف

این مرکز فرهنگی که بسیار زیبا و مدرن طراحی شده، برای بسیاری از توریست ها و گردشگران معماری بسیار زیبایی دارد. معماری این مجموعه زیر نظر زها حدید، یک معمار بریتانیایی عراقی بوده. داخل مرکز فرهنگی حیدر علی اوف یک سالن کنفرانس، موزه و گالری های هنر وجود دارند.

مرکز فرهنگی حیدر علی اف

برج های شعله

و اما میرسیم به آسمان خراش این کشور در باکو قرار دارد. سه برج به شکل شعله از آسمان خراش های این کشور بوده که به آن ها برج های شعله گفته شده و به عنوان نمادی از باکو شناخته می شود. ارتفاع هرکدام از این برج ها به 190 متر رسیده و تقریبا میتوان از هرکجای شهر آن را دید. در این برج های بلند محسور کننده، هتل معروف و پنج ستاره فیرمونت، قسمت اداری، آپارتمان، مراکز تجاری و تفریحی وجود دارند. توریست ها و گردشگران میتوانند با انتخاب هتل این برج ها، اقامتی رویایی داشته و تمام شهر باکو و دریای خزر را زیر پای خود داشته باشند.

برج های شعله

کاخ شیروان شاه در باکو

این بنا نیز یکی از دیگر اثار تاریخی آذربایجان بوده که در سال 2000  به عنوان میراث جهانی به ثبت رسیده است. کاخ شیروان شاه بزرگ ترین بنای شیروان شاهان بوده. شیروان شاهان از حکومت های محلی در در شیروان قفقاز بودند که در زمان حکومت عباسیان تاسیس شده و در زمان صفویان بوسیله شاه طهماسب نابوده شدند. قدمت این کاخ زیبا به قرن پانزدهم برمیگردد.

کاخ شیروان شاه در باکو

تفریحات در آذربایجان

جدا از جاذبه های گردشگری باکو که واقعا آدم را ساعت ها به خود سرگرم می کند، تفریحات آن نیز بسیار مهیج و جذاب هستند. بیشتر تفریحات و سرگرمی های باکو در پارک های روباز و یا سرپوشیده خلاصه شده اند. در ادامه چند مورد از تفریحات محبوب این شهر را بین توریست ها و گردشگران تور باکو معرفی می کنیم

مرکز تفریحی آتریوم

اگر به همراه خانواده به باکو سفر کرده اید، بهترین مکان برای تفریح خانوادگی، مجموعه تفریحی آتریوم است. این مجموعه در طبقه نخست خود استخر و سالن ورزش داشته و از طبقه دوم تا چهارم نیز سالن بولینگ، سالن بازی کودکان، کارتینگ و ... را دارد. همچنین مجموعه اتریوم دارای رستوران ها و کافی شاپ های خوبی بمی باشد.

مرکز تفریحی آتریوم

مرکز تفریحی قبالند

قبالند یک مجموعه تفریحی بسیار بزرگ در شهر قبله بوده که به خاطر مساحت بسیار زیاد و تنوع در وسایل بازی به آن دیزنی لمند اذربایجان می گویند. بسیاری از توریست ها و گردشگران مختلف از کشورهای ترکیه، روسی و حتی ایران برای بازدید از این مرکز تفریحی به قبله در آذربایجان سفر می کنند. در مرکز تفریحی قبالند تفریحات بسیار خوبی مثل پیست پاتیناژ، زمین های مخصوص برای بازی های فوتبال و والیبال، سالن بدنسازی، پیست اتومبیل رانی و موتور سواری، سینمای شش بعدی و ... ارائه شده. همینطور رستوران ها و کافه های بسیار خوبی نیز دارد. در محوطه بیرونی شهربازی، یک دریاچعه مصنوعی و بسیار زیبا که دور تا دور آن گلکاری شده است قرار داشته و جلوه این پارک را زیباتر می کند.

مرکز تفریحی قبالند

ساحل و پارک آبی دالگا در باکو

سومین ساحل محبوب باکو، دالگا است. این ساحل از مرکز شهر 134 کیلومتر فاصله داشته و تفریحات آبی بیشتری نسبت به سواحل قبل دارد. گوشه ای از تفریحات این ساحل شامل اسکوتر، پاراسیلینگ، فلای برد، جت اسکی، بنانا سواری، رینگو، فلافش و ... می باشند. حدودا ده استخر و شش سرسره آبی به همراه بازی های مختلف آبی برای کودکان ارائه شده تا از بودن در ساحل و پارک آبی دالگا بیچ نهایت لذت را ببرید. کودکان زیر شش سال میتوانند به صورت رایگان از پارک استفاده کرده و هزینه ورودی نیز پانزده مانات می باشد.

ساحل و پارک آبی دالگا در باکو

مراکز خرید آذربایجان

مرکز خرید گنجلیک باکو

این مرکز خرید در منطقه گنجلیک قرار دارد. مرکز خرید گنجلیک پنج طبقه داشته که در چهار طبقه آن فروشگاه ها و مغازه ها، سینما، رستوران و شهربازی قرار داشته و طبقه زیرزمین آن به پارکینگ اختصاصی یافته است. فروشگاه ها و مغازه های این مرکز خرید از برندهای داخلی و برندهای خارجی معروف در سطح بین الملل هستند. این مرکز خرید بین توریست ها و گردشگران به خاطر وجود امکانات تفریحی مثل شهربازی، سینما و ... بسیار معروف است.

مرکز خرید گنجلیک باکو

مرکز خرید مترو پارک باکو

مترو پارک، ساختمای بسیار زیبا و مدرنی بوده که از بیرون، توریست ها و گردشگران را به خود جذب می کند. این مرکز خرید در منطقه نریمان اوف و نزدیک به ایستگاه متروی خیابان تبریز قرار دارد. فروشگاه ها و مغازه های مرکز خرید متروپارک در زمینه های پوشاک، کیف و کفش، لوازم الکترونیکی، عطر و ادکلن، لوازم بهداشتی و آرایشی رایگان و ... فعالیت می کنند. در کنار این فروشگاه ها، امکانات رفاهی و هم مثل شهربازی، سالن بولینگ، سینما، گیم نت و ... نیز ارائه شده اند.

مرکز خرید مترو پارک باکو

مرکز خرید 28 مال باکو

مرکز خرید 28 مال به خاطر نزدیک بودن به ایستگاه متروی خیابان 28، به این اسم نامگذاری شده است. سه طبقه از این مرکز خرید به برندهای پوشاک بسیار معروف اختصاص داده شده. پارکینگ مرکز خرید نیز در دو طبقه منفی قرار دارد. سینمایی که در این مرکز خرید می باشد، از محبوب ترین و بهترین سینماهای باکو بوده. مرکز خرید 28 مال از بهترین مراکز خرید این شهر است.

مرکز خرید 28 مال باکو

بهترین هتل های باکو

هتل فورسیزن باکو

هتل پنج ستاره فورسیزن، دکوراسیون و طراحی بسیار زیبایی داشته و در آن از رنگ سفید استفاده شده است. این هتل یکی از بهترین و لاکچری ترین هتل های شهر باکو بوده و همینطور امکانات و خدمات بسیار خوبی برای توریست ها و گردشگران تور باکو لست تورز ارائه میدهد مثل اینترنت بی سیم رایگان، استخر سرپوشیده، پارکینگ اختصاصی، سیستم تهویه هوا، ماساژ و اسپا، نگهداری از کودکان، خشکشویی و اتوشویی و ... . از این هتل تا پارک فیلهارمونی دویست متر، تا کاخ اسماعیلیه ششصد متر، تا برج مایدن سیصد متر و تا کاخ شیروان شاه چهارصد متر فاصله است.

هتل فورسیزن باکو

هتل پارک این رادیسون باکو

هتل پارک این رادیسون، یکی از هتل های زنجیره ای اروپا و آسیا بوده که در باکو نیز شعبه دارد. این هتل چهار ستاره سال 2000 در باکو افتتاح شده و 248 اتاق لوکس و کاملا مجهز دارد. در این هتل امکانات و خدمات بسیار خوبی نظیر سیستم تهویه هوا، سالن کنفرانس و جلسات، سالن آرایشی، سالن بدنسازی، ترانسفر فرودگاهی و درون شهری، کرایه اتومبیل، نگهداری از کودکان، فروشگاه هدایا و سوغاتی و ... ارائه شده و دسترسی بسیار خوبی را به پارک بلوار، بلوار باکو، مرکز خرید پورت و ... فراهم می کند.

هتل پارک این رادیسون باکو

هتل آستین باکو آذربایجان

هتل آستین سه ستاره در سال 1953 ساخته شده و آخرین بازسازی آن در سال 2005 صورت گرفته است. این هتل 31 اتاق کینگ با امکانات بسیار خوب و باکیفیت برای میهمانان خود دارد. در این هتل اینترنت و پارکینگ به صورت رایگان ارائه شده و برای مسیر هتل تا فرودگاه و همینطور برعکس ترانسفر فرودگاهی و درون شهری وجود دارد. این هتل از هر جهت برای تاجران و همینطور توریست ها مناسب است. دسترسی های نزدیک به هتل شامل راه آهن با دو کیلومتر، بندر یک کیلومتر و فرودگاه بین المللی با 25 کیلومتر می باشند.

هتل آستین باکو آذربایجان