باکو پایتخت خیره‌کننده‌ آذربایجان، یکی از بهترین ایستگاه‌های سفر به اروپا است. این شهر منحصربه‌فرد چیز‌های زیادی برای ارائه به مسافران دارد. از سواحل و آتشفشان‌ها گرفته تا منظره شهری که در آن شهر باستانی با شهر جدید ملاقات می‌کند. قلعه زیبای شهر قدیمی، قلعه‌ای که از دل تاریخ برخواسته و عظمت برج‌های آتش و شعله‌های سوزانی که بر سطح این برج‌ها رقص شعله‌های آتش همیشه سوزان یانار داغ را به نمایش گذاشته‌اند. در جایی از شهر، مثل آن می‌ماند که در پاریس به گشت و گذار مشغول هستید و در جای دیگر مدرنیته دبی را به تماشا نشسته‌اید. برای دیدن این شگفتی، همین حالا بلیط باکو را تهیه کنید.

 

سرزمین مدرن آتش‌های دائمی

بی‌سبب نیست که به این کشور لقب سرزمین آتش داده‌اند. تصورش را بکنید آتش‌های بدون خاموشی در مکان‌هایی که انتظارش را ندارید از زمین و حتی از داخل آب بیرون می‌آید. آتشفشان‌های گلی هم وجود دارد. ذخائر گاز طبیعی اثرات زمین‌شناسی غیر ‌معمولی مانند آتشفشان‌های گلی ایجاد کرده‌ است. با نشستن در میان یک صحرای آتشین در کرانه‌های وسیع یک دریا، دریای خزر، حتی می‌توانید مشرف به شعله‌های رقصان برج آتش در یک رستوران که پنجره‌هایش به برج‌های آتش باز می‌شود، شام‌تان را بخورید و از این شکوه و زیبایی چشم‌گیر لذت ببرید. در همان مجاورت آتش‌های دائمی، به کافه بروید و درحالی‌که چای می‌نوشید با منظره و صدای شعلهها در تاریکی شب بزمی کوچک بگیرید و خاطرات ماندگار و شیرینی برای خودتان بسازید.

به آتش، طبیعت و شگفتی‌های سحر‌آمیز و تجربه‌های بی‌مانند شهر‌ها و کشور‌های مختلف علاقه دارید؟ به‌دنبال کشف و بررسی فرهنگ و هنر اقوام مختلف در سرزمین‌های مختلف هستید؟ عکس و عکاسی در مکان‌های تاریخی و همچنین بخش‌های مدرن شهرها دغدغه و سرگرمی شما است؟ دوست دارید بدانید کشور‌های نزدیک به ما درگذر از تاریخ چه مسیری طی کرده‌اند و امروزه در دیارشان چه می‌گذرد؟ وقت آن است تا بلیط باکو را تهیه کنید. سفر به این کشور سلیقه و دغدغه شما را به زیبایی پوشش می‌دهد.

 

سفر به تپه ماهور‌های آتشین یانارداغ

یانار داغ یا کوه آتش یکی از جالب‌ترین جاذبه‌های کشور آذربایجان است. بسیاری از شعله‌های گاز طبیعی این کشور به دلیل حفاری‌های گسترده در ذخایر گاز طبیعی در اوایل قرن بیستم خاموش شده‌اند، اما شعله‌های یانار داغ همچنان سوزانند. برخلاف آتشفشان‌های گلی، شعله یانار داغ به طور پیوسته می‌سوزد. وجود گاز‌هایی که مدام به سطح این تپه‌ها تراوش میکند، مانع از خاموشی این آتش است. در این قلمرو گردشگاهی تاسیس شد تا به عنوان جاذبه‌های توریستی مورد استفاده قرار بگیرد. امروزه موزه یانار داغ و نمایشگاه سنگ یانار داغ در این مکان از مراکز توریستی پربازدید در کنار این آتش ده پانزده کیلومتری است.

برج

برج دوشیزه یک قلعه اسرار‌آمیز

در قلب ایچرشهر یا همان شهر قدیمی مکان دیدنی و جذابی وجود دارد. این سازه همیشه موضوع اختلاف بین علما‌‌ی فن بوده و هست. برخی از دانشمندان ادعا می‌کنند که این بنا برای استحکامات ساخته شده‌ است و برخی دیگر معتقداند، در ‌واقع معبد زرتشتیان بوده‌ است. برخی دیگر معتقداند از آن به عنوان رصدخانه استفاده می‌کردند. همچنین می‌گویند قدمتش به قرن دوازدهم برمی‌گردد. اگرچه در این‌ مورد هم به قطع و یقین نرسیده‌اند. با وجود همه این تردید‌ها این برج همچنان نماد باکو  است. این نماد باکو روی اسکناس این کشور نیز جا خوش کرده ‌است. هزاران حقایق تاریخی در این برج وجود دارد و شاید شما آن کسی باشید که می‌تواند نتیجه قطعی را اعلام کند و بگوید این برج در واقع برای چه ساخته شده است.

در قسمت داخلی این برج در هر طبقه نمایشگاه تاریخی جذاب وجود دارد. در طبقه بالا و از روی تراس نیز می‌توانید منظره پانورامایی خیره‌‌کننده و درخشانی از شهر را تماشا کنید. یکی از ویژگی‌های جذاب این شهر خاص و منحصربه‌فرد تلفیق نمای قدیمی شهر با نمای جدید شهر است. درست در پشت برج دوشیزه منظره فوق العاده‌ای از برج‌های شعله نمایان است. اگر شما نیز اهل عکس و عکاسی هستید، دوربین و موبایل و سایر تجهیزات را آماده، دوست و رفیق پایه عکاسی‌تان را دعوت و حرکت کنید.

 

موزه‌ی حیدر علی اف شاهکار معماری زاها حدید

می‌توان ساعت‌ها غرق تماشای این ساختمان شگفت‌انگیز شد. با وجود این‌که یکی از زیبایی‌های تاثیرگذار آذربایجان معماری قدیمی و بنا‌های تاریخی و کهن است، اما این بنای زیبای زاها حدید چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند. وقتی پیاده نزدیک می‌شوید معماری خیره‌کننده‌تر هم می‌شود. منحنی‌های ملایم بیرون در سراسر فضای داخلی ادامه دارد. بنابر‌این حس آرامش را منتقل می‌کند. در بخش‌های دیدنی داخلی توجه به جزییات ممکن است هوش از سر شما ببرد. بعد از مدتی گشت و گذار و لذت‌بردن از همه آن‌چه در معرض دیدتان قرار گرفته، می‌توانید سری به کافه بزنید و با خوردن خوراکی‌های لذیذ در چنین مکان جذابی استراحتی کرده و مجددا تماشا را از سر بگیرید. توجه داشته باشید که بازدید از این موزه زمان زیادی می‌طلبد، پس حتما قبل از خرید بلیط باکو در برنامه‌ریزی گشت و گذارتان این موضوع را نیز در نظر بگیرید. وقت آن رسیده که بلیط باکو را در دست داشته باشید و گشت و گذار را آغاز کنید.

فلای توی دی

سفر به سرزمین آتش با فلای تو‌دی

باکو را به پاریس شرق می‌شناسند. نفس‌گیر‌ترین و باشکوه‌ترین مناظر دریا‌ی خزر را دارد. معماری تاریخی و کهن این شهر که دست به دست هم داده و هر مسافری را غرق تماشای خویش می‌کند، شهری پر از معما و رمز و راز. از قلعه‌ی دوشیزه و بلاتکلیفی در پیداکردن دلیل و زمان ایجادش یا سازنده‌اش، تا معمای یانارداغ و قصه اهالی که می‌گویند و اصرار هم دارند که زمانی پسرک چوپانی ته سیگارش را در این محل انداخته و آتش را روشن کرده و تا امروز این شعله‌ها هرگز و هیچ زمانی خاموش نشده‌اند. این سفر پر از اسرار مگو و هیجان‌انگیز را با همراهی فلای تو‌دی بی‌دغدغه و با مناسب‌ترین شرایط، خاطره‌انگیز کنید. از پله‌های عریض و طویل هایلند بالا بروید و در میدان دید به تماشای شهری بشینید که زیر پای شما است. انتخاب مناسب‌ترین بلیط باکو و هتل و اقامتگاه و جزییات البته مهم اما وقت گیر را به فلای تو‌دی بسپارید و خودتان فقط برای سفری به‌یاد‌ماندنی برنامه‌ریزی کنید.