استانبول پرترددترین مقصد برای مسافران ایرانی است. به دلیلی نزدیکی ترکیه و شهر استانبول به کشور ایران و داشتن فرهنگ مشابه ایرانی‌ها حداقل یکبار به شهر استانبول سفر می‌کنند. مسیرهای مسافرت به استانبول متنوع است و مسافران می‌توانند به صورت زمینی و هوایی به این شهر زیبا سفر کنند. در مسیر زمینی حدودا ۴۰ساعت در ماشین یا اتوبوس قرار دارید، کمی سخت و اذیت کننده است. از همین رو بهترین نوع سفر به استانبول به صورت هوایی با رزرو بلیط هواپیما است.

قیمت بلیط هواپیما استانبول چگونه محاسبه می شود؟

هزینه بلیط هواپیما تهران استانبول به عوامل مختلفی مثل نوع ایرلاین، نوع بلیط و زمان سفر بستگی دارد. شرکت‌های هواپیمایی بسته به نوع کلاس پروازی و خدماتی که به مسافران ارائه می‌دهند هزینه متفاوتی دریافت می‌کنند. به عنوان مثال هزینه بلیط ایران ایر نسبت به هواپیمایی امارات بسیار کمتر است. به طور کلی نمی‌توان در مورد نحوه محاسبه قیمت بلیط یک مسیر نظری قطعی داد چون در هر زمان متغیر است. بر اساس گزارش پته، آخرین قیمت بلیط هواپیما تهران-استانبول، 17 تیر ۱۴۰۳ با پرواز‌های شرکت ترکیش ایر و آتا به مبلغ ۶۱۶۳۰ ریال در پته اعلام شده است.

چطور ارزان ترین بلیط تهران استانبول را خریداری کنیم؟

  • زمان مناسب: برای پیدا کردن و خریدن بلیط ارزان به مقصد استانبول در ابتدا باید زمان مناسب سفر را انتخاب کنید، اولین موردی که تعیین کننده قیمت بلیط های هواپیماست، زمان سفر و مقدار تقاضا در آن تاریخ است. اگر به دنبال خرید ارزان ترین بلیط هستید، خلوت‌ترین زمان ممکن را برای سفر به استانبول انتخاب کنید. معمولا با شروع فصل سرما در پاییز و زمستان، تعداد مسافران کمتری برای استانبول اقدام به خرید بلیط می‌کنند پس در نتیجه در این بازه از سال بلیط استانبول ارزان تر است. اگر تصمیم دارید که در بهار و تابستان به کشور ترکیه سفر کنید و هنوز هم به دنبال خرید بلیط ارزان هستید، برای شما هم راهکار وجود دارد.
  • نوع ایرلاین: همانطور که پیش‌تر نیز گفته شد، نرخ ایرلاین‌ها بسیار متفاوت است. به طوری که بلیط ارزان یک ایرلاین خاص ممکن است با بلیط گران قیمت یک ایرلاین معمولی هم اندازه باشد. اگر به صورت کوتاه و به صرفه می‌خواهید به استانبول سفر کنید، از ایرلاین‌های ارزان ایرانی بلیط خریداری کنید. تفاوت خدمات ایرلاین‌های داخلی و خارجی بسیار متنوع است ولی برای فاصله ۲ ساعته تهران به استانبول مناسب است. اما اگر کیفیت طول مسیر برای تان بسیار مهم است، می‌توانید از بین ایرلاین‌های داخلی و خارجی بهترین را انتخاب کنید.
  • نوع کلاس پروازی: پس از انتخاب زمان مناسب سفر نوبت به انتخاب نوع کلاس پروازی است. بهترین کلاس پروازی برای سفر به ترکیه کلاس اکونومی است. تفاوت اکونومی با دیگر کلاس‌های پروازی در نوع خدمات ویژه‌ای است که ایرلاین‌ها ارائه می‌دهند. به عنوان مثال در کلاس پروازی اکونومی یک ایرلاین خاص غذا داده نمی‌شود ولی در فرست کلاس آن به مسافران غذای گرم داده می‌شود.
  • نوع بلیط: حال که کلاس پروازی اکونومی را برای خرید بلیط خود انتخاب کرده‌اید زمان آن رسیده است که نوع بلیط را مشخص کنید. بلیط‌های هواپیما به دو دسته بلیط سیستمی و چارتری تقسیم و معرفی می‌شوند. بلیط‌های سیستمی به بیشتر بلیط‌هایی که در سطح بازار وجود دارد و قابل استرداد است گفته می‌شود. بلیط‌های چارتری به بلیط هایی می‌گویند که شرکت‌های چارتر کننده به صورت ویژه خریداری کرده و نسبت به فروش آن اقدام می‌کنند.

ارزان ترین بلیط تهران استانبول

تفاوت بین بلیط چارتری و سیستمی در تغییر قیمت و کنسلی بلیط است. بلیط چارتری کنسل نمی‌شود و جریمه کنسلی هم ندارد در مقابل بلیط سیستمی قابلیت کنسل شدن دارد و طبق قوانین ایرلاین درصدی به عنوان جریمه برداشته می‌شود. یکی دیگر از مهم‌ترین تفاوت‌های بلیط سیستمی و چارتری، در تخفیف و کم شدن هزینه است. معمولا قیمت بلیط‌های سیستمی در طول سال تغییری نمی‌کند ولی بلیط‌های چارتری ممکن است در زمان‌های نزدیک به سفر وقتی که تعداد مسافران کم است، شامل تخفیف زیادی شود.

ارزان ترین مسیرهای سفر به استانبول کدامند؟

برای سفر از تهران به استانبول علاوه بر مسیر هوایی، راه‌های دسترسی زمینی هم وجود دارد که هزینه‌ای بسیار کمتر برای مسافران در بر دارد. برای صرفه جویی در زمان و هزینه بهترین مسیرهای سفر به استانبول با ترکیب زمینی و هوایی را برای مسافران جمع آوری کرده‌ایم که همراهان عزیز می‌توانند برای تجربه سفری ارزان تر مسیرهای زیر را امتحان کنند:

  1. مسیر هوایی وان به استانبول: فاصله روستای وان تا مرز ایران بسیار اندک است، مسافران می‌توانند تا مرز ایران با ماشین به وان سفر کنند و از وان تا استانبول را با هزینه بسیار کمتری بلیط هواپیما به مقصد استانبول را خریداری کنند.
  2. مسیر زمینی وان به استانبول: همچنین مسافران می‌توانند با خرید بلیط هواپیما وان، تا این روستای زیبا به صورت هوایی رفته و از وان با قطار یا اتوبوس به استانبول سفر کنند.
  3. مسیر تبریز استانبول: تبریزی شهری است که در فاصله بسیار نزدیک با مرز ترکیه قرار دارد از همین رو به دلیل فاصله کوتاه میان این دو شهر، هزینه بلیط بسیار کمتر است. مسافران می‌توانند تا تبریز را به صورت زمینی حرکت کنند و از تبریز تا استانبول را با هواپیما سفر کنند.
  4. مسیر زمینی به استانبول: یکی دیگر از راه‌های سفر ارزان به استانبول، سفر زمینی است. مسافران می‌توانند کل مسیر را با اتوبوس به استانبول سفر کنند. مدت زمانی که به صورت زمینی در مسیر استانبول هستید بین ۳۰ تا ۴۰ ساعت است. به همین دلیل پیشنهاد نمی‌شود.

ارزان ترین مسیرهای سفر به استانبول

کلام پایانی

هزینه سفر یکی از دغدغه‌های اصلی مسافران کشورهای خارجی است. مسافران کشور ترکیه و شهر استانبول باید علاوه بر هزینه‌هایی که ممکن است در آنجا با آن مواجه شوند، به فکر خرید سوغاتی، غذا و اقامت هم باشند از همین رو خرید بلیط با ارزان‌ترین قیمت ممکن تاثیر بسیار زیادی بر هزینه و خرج کلی سفر دارد. در این مطلب روش های اثرگذار در تعیین قیمت بلیط مسیر تهران استانبول را بررسی کردیم.