پاساژهای تاریخی استانبول : استانبول آثار و بناهای تاریخی بسیاری دارد. در کنار جاذبه هایی از جمله قصر توپکاپی، مسجد سلطان احمد، ایاصوفیه و ... گذرگاه ها و پاساژهایی هم هستند که جزو جاذبه های تاریخی این کلان شهر محسوب می شوند. کلمه پاساژ یک کلمه فرانسوی بوده که از سال 1914 وارد زبان ترکی شده. پاساژهایی که از زمان های قدیم در این شهر باقی مانده اند، معماری و ساختار بسیار جذاب و زیبایی دارند. این پاساژ ها به خاطر طاق های بسیار قدیمی که دارند، بین توریست ها و گردشگران تور استانبول بسیار معروف هستند.

‏‏پاساژ چیچک ‏استانبول

پاساژ معروف چیچک، بوسیله یک بانکدار یونانی افتتاح شده و یکی از معروف ترین پاساژهای قدیمی استانبول محسوب می شود. این پاساژ در منطقه بیوقلو قرار داشته و روبروی سالن تئاتر نائوم قرار دارد. این سالن در سال 1870 در یک آتش سوزی سوخت و نابود شد. نام چیچک به خاطر روس هایی که در زمان قدیم در این پاساژ گل میفروختند روی پاساژ قرار گرفته. پاساژ چیچک در سال 1988 بازسازی شده و قسمت بزرگی از آن به رستوران ها و کافه ها اختصاص داده شده است.

‏‏پاساژ چیچک ‏استانبول

پاساژ‏ هازوپولو استانبول

در مقایسه با ساختار معمولی پاساژهایی به سبک پاریسی، پاساژ هازوپولو طاق دار بوده و شاخه های انگور درختان به جای شیشه آن را تزئین کرده اند. طبقه اول این پاساژ سنگفرش شده و به شکل گذرگاه است. پاساژ هازوپولو از خیابان استقلال تا خیابان مشروطیت ادامه داشته و کافه های بسیاری دارد. تفریح رایج و معمول مردم و توریست های تور ارزان استانبول در این پاساژ نشستن در کافه های آن و نوشیدن چای و قهوه است. این پاساژ سال 1871 افتتاح شده و نامی یونانی دارد. هازوپولو نام سازنده یونانی این پاساژ است. در پاساژ هازوپولو انواع کتاب های دست دوم قدیمی و جواهرات به حراج میرسند.

پاساژ‏ هازوپولو استانبول

پاساژ ‏اسلیهان استانبول

این پاساژ بهشتی برای آن دسته از توریست ها و گردشگران بوده که به کتاب های قدیمی علاقه بسیار دارند. پاساژ اسلیهان دو طبقه داشته و در هر دو طبقه کتاب فروشی هایی فعالیت می کنند که کتاب ها و مجلات قدیمی و دست دوم به فروش میرسانند. از کتاب های افسانه ای گرفته تا کتاب های هنری و تخیلی در این پاساژ به فروش میرسند.

پاساژ ‏اسلیهان استانبول

پاساژ فرانسیز گچیدی استانبول

این پاساژ بیشتر شباهت به یک گذرگاه قدیمی است. این گذرگاه در کاراکوی قرار داشته و نشان دهنده حضور بازرگانان اروپایی در زمان عثمانی است. پاساژ فرانسیز گچیدی در سال 1860 افتتاح شده و یکبار در سال 1992 مورد بازسازی قرار گرفته است. فرانسیز گچیدی چند طبقه داشته و طبقه آن مملو از کافه ها و رستوان های مناسب برای سرو صبحانه، غذاهای ترکی، دریایی و دسرهای خوشمزه ترکی می باشد.

پاساژ فرانسیز گچیدی استانبول

پاساژ آوروپا استانبول

یکی دیگر از پاساژهای تاریخی استانبول، در خیابان معروف استقلال قرار دارد. این پاساژ ورودی شیشه ای داشته و مورد بی توجهی بسیاری از توریست ها و گردشگران تور لحظه آخری استانبول قرار گفته است. پاساژ آوروپا، تنها پاساژی است که حتی اگر قصد خرید از ان را هم نداشته باشید، به خاطر معماری زیبا و قدیمی که دارد حتما از آن بازدید خواهید کرد. در این پاساژ لوازم قدیمی، لامپ های قدیمی، پارچه و ... به فروش میرسد.

پاساژ آوروپا استانبول