موزه حمام های ترکی استانبول : استانبول بعد از دوران عثمانی ها، بناهای تاریخی باشکوه بسیاری داشته که هرکدام زیبایی و قشنگی خاص خود را دارند. سالانه توریست ها و گردشگران تور استانبول برای دیدن مساجد، کاخ ها و آثار تاریخی این شهر دیدن کنند. از کاخ ها و برج های تاریخی که بگذریم، نوبت به حمام های ترکی میرسد. قدت این حمام های ترکی به زمان عثمانی ها برمیگردد. بیشتر آنها مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته و مدرنیزه شده اند و البته مورد استفاده توریست ها و گردشگران قرار گرفته اند. با بازدید از این حمام های ترکی، میتوان با سنت های ترکیه، و معماری سنتی استانبول نیز آشنا شد. استفاده از حمام های ترکی، مربوط به زمانی است که ترک ها به آناتولیا نرسیده بودند. زمانی که به آناتولیت رسیدند، با سنت حمام های رومی روبرو شدند و همانطور که انتظار میرفت، با ادغام شدن این دو فرهنگ باهم، حمام ترکی که امروزه میبینید بوجود آمدند. این روش، ترکیبی از آموزش های اسلام برای معیارهای تمیزی است. این حمام ها، مکانی برای تمیز شدن جسم بوده و همینطور محلی برای معاشرت روزمره می باشد. حمام های ترکی مکانی است که مردمان آن از هر سن و سال و قشر و طبقه ای باهم ارتباط برقرار می کنند. در حمام های ترکی، به جای لنگ های حمامی خودمان، از پوششی به اسم پشت مال استفاده می کنند. این پارچه ها نیز مثل لنگ چهارخانه و قرمز رنگ بوده و دور تا دور بدن پیچیده می شوند. در این حمام ها ماساژ، دراز کشیدن روی سنگ ها داغ، کیسه کشی و ... به روش ترکی انجام می شوند. اگر دقت کرده باشید، بسیاری از هتل های لوکس استانبول مجهز یه حمام های ترکی هستند. هزینه استفاده از این حمام ها بین دویست تا سیصد لیر ترکی می باشد. چند مورد از حمام های ترکی را در ادامه برای توریست ها و گردشگران معرفی کرده ایم :

حمام خرم سلطان ایاصوفیه

این حمام به دستور همسر سلطان سلیمان، خرم سلطان و به دست معمار سلطنتی عثمانی، معمار سینان در قرن شانزدهم ساخته شده است. حمام خرم سلطان اکنون یک حمام عمومی بوده و مورد استفاده مردم و توریست های تور ارزان استانبول قرار میگیرد. اخیرا با هزیینه هفده میلیون لیر مورد بازسازی قرار گرفته و امروزه دارای پنج پکیج با قیمت ها و خدمات مختلف می باشد. این پکیج ها با هزینه 55 یورو آغاز شده و داخل آن ها مواد شوینده، لیف و ماساژ و .. نیز می باشد. حمام خرم سلطان بین مسجد احمد سلطان و مسجد ایاصوفیه قرار دارد. ساعات کاری این حمام از هشت صبح تا ده شب بوده و هزینه استفاده آن شامل هشتاد تا 160 یورو می باشد.

حمام خرم سلطان ایاصوفیه

حمام کیلیک علی پاشا

این حمام نیز به دست معمار معروف، سینان در سال 1580 ساخته شده و زمانی قسمتی از مسجد و مدرسه کیلیک علی پاشا است. حمام کیلیک علی پاشا معماری بسیار زیبا همراه با گنبد شگفت انگیز در محله بندی شهر استانبول قرار دارد. این حمام ها، از محبوب ترین حمام های استانبول بوده و مورد توجه بسیاری از توریست ها و گردشگران نیز قرار گرفته است. هرچند هزینه آن حدودا 220 لیر بوده و کمی بالاست، اما ارزش یک بار استفاده و بازدید را دارد. ساعات کاری این حمام از هشت صبح تا یازده شب می باشد.

حمام کیلیک علی پاشا

حمام جمبرلیتاش استانبول

حمام جمبرلیتاش نیز مثل حمام کیلیک علی پاشا و حمام ترکی خرم سلطان به دست معمار سینان ساخته شده. این حمام یکی از قدیمی ترین حمام های استانبول بوده و به خاطر معماری بسیار زیبایی که داشته که نه تنها مورد استقبال توریست ها و گردشگران تور ارزان استانبول قرار گرفته، بلکه بسیاری از عکاسان، دانش پژوهان و محققان و دانش آموزان را نیز به خود جذب کرده است. بهترین زمانی که میتوانید از این حمام استفاده کنید، روزهای آفتابی است. در این روزهای در حمام جمبرلیتاش روی گوبگتاشی، یک فضای سنگی بزرگ که با تور آفتاب داغ می شود دراز کشیده و استراحت کنید. این حمام ده دقیقه با مسجد سلطان احمد فصله داشته و رویبروی آن مسجد و مجموعه محمد پاشا قرار دارد. هزینه پکیچ های این حمام ارزان بوده و بین 100 تا 250 لیر است. ساعات کاری حمام جمبرلیتاش از شش صبح تا یازده شب می باشد.

حمام جمبرلیتاش استانبول

حمام آقا استانبول

این حمام را به دستور هفتمین پادشاه عثمانی، یعنی سطان محمد فاتح ساختند. این حمام، حمام خصوصی سلطان و پسرانش بود. در زمان های دور منطقه بیوگلو مکانی بود که سلاطین عثمانی برای شکار به آنجا میرفتند، آن زمان این مکان مسکونی نبوده و حمام آقا در بیوگلو قرار دارد. سالها بعد با شروع جمهوری ترکیه و خاتمه یافتن حکومت عثمانی، یک خانم آمریکایی این حمام را خرید و آن را به روی عموم مردم باز کرد. حمام آقا چهار پکیج مختلف بین قیمت های صد لیر تا 180 لیر است. ساعات کاری آن نیز بین ده صبح تا ده شب می باشد.

حمام آقا استانبول

حمام سوفولار استانبول

این حمام ترکی شاید ظاهر زیبایی نداشته اما قیمت بسیار مناسبی دارد. قدمت حمام سوفولار به دوران حکومت سلطان بایزید دوم بین سال های 1481 و 1812 برمیگردد. این حمام مکانی تاریخی بوده و به اندازه خود توریست ها و گردشگران را به سمت خود جذب می کند. با بازدید از این حمام میتوان با زندگی روزمره مردم و فرهنگ این کشور آشنا شد. هزینه ورودی این حمام نسبت به دیگر حمام های شهر ارزان تر بوده و بین سی لیر تا پنجاه لیر با هزینه کیسه و ماساژ می باشد. ساعات کاری آن نیز هشت صبح تا نه شب است.

حمام سوفولار استانبول

حمام سلطان مهرماه استانبول

این حمام باشکوه و زیبا به دست معمار سینان و به دستور سلطان سلیمان برای شاهدخت مهرماه، دختر محبوبش ساخته شد. سلطان مهرماه شکل مکعبی داشته و روی دوازده ستون ساخته شده است. این حمام شامل اتاق های حمام داغ زیر یک گنبد بزرگ، چهار حجره و چهار ایوان که دور تا دور آن تخته سنگ ها مرمرین هشت ضلعی است می باشد. کمی بعد نیز یک استخر و جکوزی نیز به آن اضافه شد. هزینه استفاده از این حمام حدودا 45 لیر بوده و به توریست ها و گردشگران تور لحظه آخری استانبول پیشنهاد می شود.

حمام سلطان مهرماه استانبول