لریک آذربایجان شهری که مردمش بیش از یک قرن عمر میکنند : کشوری باشکوه آذربایجان به خاطر آب و هوا، جاذبه های توریستی، آثار تاریخی و فرهنگ خوب و جالبی که دارد میان توریست ها و گردشگران بهترین است. به جز باکو شهر زیبا و پر رمز راز دیگری با آب و هوای عالی داشته که مردمی شاد و میهمان نواز داشته که البته سن و سال و طول عمر آن ها زبان زد همه مردم جهان است. لریک در واقع یک شهر کوچک در کوهستان با منظره ای بی نظیر است که فقط دوست دارید ساعت ها به تماشای آبشارها و رودخانه های آن همزمان با شنیدن صدای پرندگان و آبشار بنشینید. این شهر دوست داشتنی در شمال گردنه حیران کشورمان است. آب و هوای لریک خنک و معتدل بوده حتی در تابستان هم آب و هوای خنک و طبیعت سرسبز دارد به همین دلیل مورد توجه بسیاری از گردشگران تور آذربایجان شده.

لریک آذربایجان شهری که مردمش بیش از یک قرن عمر میکنند

جاذبه‌ های شهر لریک

همین جاذبه های طبیعی آبشار و رودخانه و چشمه های آب گرم این شهر فوق العاده بیشتر از سی نوع خاصیت درمانی برای شما دارند! جنگل های لریک بسیار تمیز خوش آب و هواست در بازدید از این جنگل با حیوانات مثل گراز وحشی، خرگوش های بازیگوش، روباه، اردک ها و سیاه خروس و البته پلنگ و گربه های وحشی را در منطقه ای حفاظت شده میبینید. بعلاوه این جاذبه های طبیعی که انگار تکه ای از بهشت هستند، آثار و نماهای تاریخی مثل غار عصر حجر که به زبان شیرین ترکی به آن گیز یوردو میگورند 2430 متر بالاتر از سطح دریا قرار گرقته همینطور کتیبه های سنگی در کوهستان اورند و مجسمه قوچ ...

جاذبه‌ های شهر لریک

دلیل شهرت شهر لریک آذربایجان

بیشتر مردم این شهر با عنوان " لریک آذربایجان شهری که مردمش بیش از یک قرن عمر میکنند " میشناسند. این شهر رکورد طولانی ترین مدت عمر انسان در دو قرن را زده است. پیرترین فرد لریک شیرعلی مسلم اف بوده که در سن 168 سالگی فوت کرد وی 46 سال از مردم روی زمین پیرتر بوده .  با اینکه این مرد پیرترین فرد جهان بوده اما اطرفیان او میگویند که حتی تا آخرین روزهای عمرش به سختی مشغول به کار بوده و هرگز سیگار نمیکشید. همینطور از میوه ها سبزی ها، نان، ماست و پنیر کم چرب تغذیه میکرده و چند زن داشت. در آخر او در 167 ساگیش مبتلا به ذات الریه شده و در 168 ساگی فوت میکند. خیلی از ساکنان این قسمت از آذربایجان قدیمی بوده و بیشتر از یک قرن زندگی کردند اما همچنان سخت مشغول به کار بوده و پیرترین آن ها اکنون با 115 سال سن، هشت فرزند، هشتاد نوه، شصت نتیجه و هشت ندیده دارد! موزه این شهر برای مردمان 100 ساله جهان است!