دوازده کاری که باید در سفر به استانبول انجام دهید : استانبول شهری جوان و مدرن بوده که در دل خود جاذبه های تاریخی فراوانی داشته و آنها را مدیون دوران بیزانسی ها و امپراطوری عثمانی است. استانبول میتوان یکی از جذاب ترین شهرهایی باشد که تابحال از آن دیدن کرده اید. تضاد مدرن بودن آن در کنار مناطق و بناهای تاریخی باعث شده تا برای هر قشری از توریست ها و گردشگران جذاب باشد. همانطور که میدانید، استانبول بزرگ ترین شهر ترکیه بوده، به دو قسمت اروپایی و آسیایی تقسیم شده و مملو از بناها و مناطق تاریخی است. در این مقاله برای توریست ها و گردشگران تور استانبول چند کاری که حتما باید در این شهر انجام دهند را نام برده ایم تا چیزی را در سفر خود از دست ندهند. در ادامه با لست تورز همراه باشید تا درباره دوازده کاری که باید در سفر به استانبول انجام دهید بیشتر بدانید : 

1- مسجد ایاصوفیه استانبول

ایاصوفیه ساختمانی با معماری بسیار زیبا و شاهکار در تمام دنیاست. این بنا در سال 916 یک کلیسا بوده و بعد از پیروز شدن سلطان محمد به یک مسجد تبدیل شد و از آن زمان تاکنون، مسجد باقی مانده است. از آنجایی که واقعا حیف بود تا این گوهر نایاب دیده نشود، در سال 1935 به یک موزه تبدیل شد تا توریست ها و گردشگران تور ارزان استانبول بتوانند از نقاشی ها، کاشی ها، لنگیا سلطان و موزاییک های آن دیدن کنند.

1- مسجد ایاصوفیه استانبول

2- بازار بزرگ استانبول

پیشنهاد می شود به هر نحوی که هست، حتی یکبار از این بازار بزرگ دیدن کنید. این بازار شما را به خود معتاد می کند! بیشتر از پنج هزار فروشگاه در این بازار بزرگ فعالیت دارد. بازار شامل شصت خیابان بوده و قدمت آن به قرن پانزدهم بر می گردد. این بازار در زمان های قدیم مکان تجاری بسیار مهمی بوده. اجناس و محصولات این بازار علاوه بر کیفیت خوب، قیمت بسیار مناسبی هم دارد. در کنار مغازه های آن رستوران ها و کافه های بسیاری قرار داشته که بعضی از آن ها بسیار معروف هستند. توریست های تور لحظه آخری استانبول این بازار را هرگز فراموش نمی کنند. 

2- بازار بزرگ استانبول

3- برج گالاتا استانبول

اگر میخواهید استانبول، این شهر بزرگ را زیر پاهای خود ببینید، بهترین مکان برج گالاتاست. این برج چشم انداز 360 درجه ای و پانورامایی از شهر استانبول را به شما میدهد. برج گالاتا در منطقه گالاتا، شمال شاخ طلایی قرار دارد. این برج نه طبقه داشته که در طبقه آخر خود یک رستوران و دیسکو داشته. میتوان برنامه یک شام خوشمزه را در برج گالاتا داشته باشید و استانبول را از دوردست ها نگاه کنید. قسمت مربعی شکل بزرگ در پایه برج کافه ای بوده که قهوه های ترک آن بسیار معروف است.

3- برج گالاتا استانبول

4- مسجد آبی سلطان احمد استانبول

چهارمین کاری که هرگز نباید آن را فراموش کنید، بازدید از بهترین مسجد استانبول، یعنی مسجد سلطان احمد بوده که به مسجد آبی نیز معروف است. این مسجد نگین فیروزه ای شهر استانبول بوده و میتوان ساعت ها نشست و خیره به معماری باشکوه و پرعظمتش شد. مسجد سلطان احمد به خاطر استفاده از کاشی های آبی رنگ در دیوارهای داخلی و خارجی به مسجد آبی معروف شده است. بازدید از مسجد آبی استانبول قوانینی هم برای بازدیدکنندگان دارد مثل پوشش مناسب با شلوار بلند و پوشاندن شانه و سرد خود. بنابراین حتما از این مسجد قدیمی دیدن کرده و از معماری باشکوه آن لذت ببرید.

4- مسجد آبی سلطان احمد استانبول

5- خیابان استقلال استانبول

خیابان استقلال تنها خیابان این دنیاست که هر روز نزدیک به سه میلیون بازدیدکننده دارد. این خیابان که به قلب تپنده استانبول معروف است، شما را وادار می کند یک کیلومتر پیاده روی کنید، بی آنکه متوجه شوید! مغازه ها، فروشگاه ها، بوتیک ها، کلوب های شبانه، رستوران ها و سینماهای این خیابان میتواند تا دو روز شما را به خود درگیر کند. اگر خسته شدید و نمیتوانید زیاد پیاده روی کنید، میتوانید از ترامواها استفاده کنید.

5- خیابان استقلال استانبول

6- غذاهای محلی را امتحان کنید

غذاهای ترکی بسیار خوشمزه و لذیذ بوده و تقریبا بیشتر آن ها به ذائقه ایرانی ها خوش آمده است. پیشنهاد می شود برای یک وعده ناهار یا شام، افراد خانواده یا دوستانتان را جمع کنید و به یک رستوران محلی بسیار خوب رفته و از غذاهای سنتی ترکیه امتحان کنید.

6- غذاهای محلی را امتحان کنید

7- از اورتاکوی حتما دیدن کنید

استانبول محله های شیک و باکلاس زیادی دارد. اما یکی از این محله ها بیشتر مورد پسند هنرمندان و بازیگران دنیا قرار گرفته، اورتاکوی است. اورتاکوی محله بسیار شیک و لوکسی بوده که مدت ها قبل یک روستای ماهیگیری بوده. بیشتر ترکیه ای ها این محله ها را برای جشن گرفتن و مراسمات خود انتخاب می کنند. خط ساحلی اورتاکوی پر است از کافه ها و باشگاه های مختلف. میتوان گفت بهترین مکان برای قدم زدن و نوشیدن ابمیوه مورد علاقه است.

7- از اورتاکوی حتما دیدن کنید

8- قهوه ترک را از دست ندهید

شاید قهوه ترک را در کشور خود امتحان کرده باشید، اما طعم این نوشیدنی قهوه ای رنگ در خود ترکیه جور دیگری است. قهوه ترک ترکیه، خوشمزه ترین نوشیدنی بوده که در طول عمر خورده اید. این قهوه شما را وادار می کند تا آخرین قطره را بنوشید.

8- قهوه ترک را از دست ندهید

9- شبی هیجان انگیز را با کروزهای بسفر باشید

یکی از هیجان انگیزترین کارهایی که میتوان در استانبول انجام داد، سوار شدن بر کشتی های کروز و گشت و گذار در سواحل قسمت شمالی و جنوبی است. توریست ها و گردشگران تور ارزان استانبول میتوانند با کشتی های کروز از دو قسمت اروپایی و آسیایی استانبول دیدن کرده و با یک تیر دو نشان بزنند.

9- شبی هیجان انگیز را با کروزهای بسفر باشید

10- با محلی ها تخته نرد بازی کنید

تخته نرد یکی از بازی های بسیار قدیمی و معروف روده که پنج هزار سال قبل در امپراطوری ایران ساخته شده و اکنون روز به روز در استانبول تقویت می شود. اگر از قسمت های محلی و قدیمی استانبول دیدن کرده باشید، پیرمردها را خواهید دید که روی نیز و صندلی های بیرون کافه ها نشسته اند قهوه یا چای میل می کنند و همزمان مشغول بازی تخته نرد هستند. کمی جسارت به خرج داده و با آنها همبازی شوید.

10- با محلی ها تخته نرد بازی کنید

11- در سالن های قایقرانی قلیان بکشید

قلیان را همه میشناسند. در استانبول قلیان به عنوان شیشا یا همان قلیان شناخته می شود. اگر اهل سیگار و یا قلیان نیستید باید بگویم نمیتوانید از قلیان های استانبول، به خصوص قلیان های سالن های قایقرانی بگذرید.

11- در سالن های قایقرانی قلیان بکشید

12- حمام ترکی فراموش نشود

استانبول به داشتن حمام های ترکی خود معروف است. این حمام های سنتی، بسیار تمیز بوده و حال و هوای فوق العاده ای بهش ما میدهند. در این حمام ها مثل زمان قدیم دلاک هایی هستند که شستشو و ماساژ بعد از حمام بخار داغ انجام میدهند. حمام ترکی را برای قسمت آخر سفر خود بگذارید تا تمام خستگی ها را از بین ببرد.

12- حمام ترکی فراموش نشود