دریاچه چشمه سبز مشهد : این دریاچه که به چشمه سبز آن را می شناسند، یکی از جاذبه های گردشگری استان خراسان رضوی است. این دریاچه در قسمت غربی مشهد، در بلندترین نقطه از رشته کوه بینالود، بیست کیلومتری روستای بزرگ گلمکان قرار دارد. این دریاچه که در دل کوهستان قرار دارد، پانزده هکتار مساحت داشته و مردم محلی از آب آن برای آبیاری کردن باغ ها  زمین های کشاورزی استفاده می کنند. بیشتر مردم محلی این منطقه را با نام چشمه سوز میشناسند، چرا که مردم خراسان سبز را سوز تلفظ می کنند. از زمان های قدیم تا کنون چشمه سبز ارزش زیادی داشته و بسیار معروف بوده است. حتی از آن چندین بار در متون مختلف شاهنامه با نام چشمه سو اسم برده شده. همینطور گفته شده که یزدگرد اول، از بزرگترین شاهان ساسانی، برای شفا گرفتن از آب این دریاچه همراه با خدم و حشم خود این مسیر طولانی را طی می کرده است. این مکان برای توریست ها و گردشگران تور مشهد بسیار جذاب و دوست داشتنی خواهد بود. 

دریاچه چشمه سبز مشهد

پوشش گیاهی و حیوانات دریاچه چشمه سبز مشهد

در دریاچه چشمه سبز انواع ماهی های بزرگ و کوچک رنگارنگ را میتوان دید. این دریاچه برای علاقه مندان به ماهیگیری بسیار مناسب است. آب و هوای و پوشش گیاهی این دریاچه باعث روش گیاهان دارویی نظیر بادام کوهی، بابونه، کاسنی، خارشتر و زیره شده. از حیواناتی که توریست ها و گردشگران تور لحظه آخری مشهد ممکن است با آن ها روبرو شوند میتوان به عقاب، کبک، بز کوهی، گراز و آهو اشاره کرد.

پوشش گیاهی و حیوانات دریاچه چشمه سبز مشهد

دسترسی های نزدیک به دریاچه چشمه سبز مشهد

این دریاچه در روستای گلمکان از توابع گلمکان شهرستان چناران در استان خراسان رضوی قرار دارد. توریست ها و گردشگران تور ارزان مشهد میتوانند از سمت جاده آسفالته مشهد-تهران، بعد از طی کردن چهل کیلومتر به سمت قوچان به سمت چپ رسیده و سپس بعد از ده کیلومتر به روستای گلمکان برسند. از گلمکان تا چشمه تنها بیست کیلومتر فاصله می باشد. این مسیر از یک راه کوهستان ناهموار است.